Drahá e-špionáž

Kyber kriminalita stojí ročně 7,6 bilionu korun.

Drahá e-špionáž


Podle odhadů Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) počítačová kriminalita a e-špionáž stojí svět ročně až 400 miliard dolarů. Jen pro srovnání, celková globální ekonomika dosahuje roční výše kolem 70 trilionů dolarů.

V kontextu americké ekonomiky je to například srovnatelné se ztrátou 500 tisíc pracovních míst. Podle CSIS měl výzkum za úkol vyčíslit negativní efekty kyber kriminality s využitím něčeho víc než pouze obvyklých průzkumů poskytovatelů bezpečnostního softwaru. Ti si je totiž mnohdy upravují a používají je jako marketingové nástroje na podporu prodeje svých produktů. Pochopitelně realita je mnohdy výrazně odlišná.

Podívejme se na tuto problematiku trochu jinak. Jaké další negativní jevy sto-
jí ekonomiku peníze? Co třeba automobilové havárie? Ty připraví americkou ekonomiku ročně o 100 až 170 miliard dolarů. Záleží na tom, jaké výzkumy bereme v úvahu. Když se podíváme na odhady škod způsobených užíváním drog, dostaneme číslo 600 miliard dolarů v globálním měřítku. V porovnání s těmito čísly se nezdají újmy způsobené kyber zločinem výrazně alarmující. V případě autohavárií nebudou všechny škody čistou ekonomickou ztrátou. Oprava auta generuje příjem pro autoservis, koupě nového vozu přináší zisk jeho dealerovi. Oba platí daně. V případě počítačové kriminality je to však podstatně horší. Žádné vedlejší pozitivní produkty nepřináší. Kromě prodeje bezpečnostních řešení. Hlavní, původně nezamýšlený benefit pro globální ekonomiku, je velký rozmach světového bezpečnostního průmyslu. Tato problematika by vydala na samostatné téma.

Půlmilion pracovních míst v USA v ohrožení

Podle CSIS byl tento výzkum velkým oříškem. Přijít s přesnými čísly je téměř nemožné. Modelovat přímé efekty dopadu počítačové kriminality je poměrně obtížné, natož modelovat ty nepřímé. Využití selektivních odhadů založených na výzkumech vlád jednotlivých zemí je vždy téměř jistě zavádějící.

Úvodní foto: © tiero - Fotolia.com

Vyšlo v CIO Business World 10/2013
Časopis lze koupit se slevou 20 %

Komentáře