Existuje nástroj na otestování přítomnosti NSA spywaru

Byl váš počítač infikován podezřelým špehovacím implantátem? Bezpečnostní expert vydal bezplatný nástroj, který to dokáže určit.

Existuje nástroj na otestování přítomnosti NSA spywaru


Luke Jennings z bezpečnostní firmy Countercept napsal skript v reakci na únik kybernetických zbraní z minulého týdne, o němž někteří experti věří, že pocházejí z americké Národní bezpečnostní agentury. Tento skript má detekovat implantát zvaný Doublepulsar, který bývá „přibalen“ k mnoha zneužitím pro Windows, nalezeným v rámci úniku, a lze ho využít k načtení dalšího malwaru.

Skript, pro jehož využití musíte oplývat jistými programátorskými dovednostmi, si lze stáhnout na portálu GitHub.

Někteří bezpečnostní experti Jenningsův skript využili k vyhledávání strojů infikovaných tímto implantátem na internetu. Jejich výsledky se výrazně lišily a ukazovaly mezi 30 a 100 tisíci počítači, které v sobě měly tento kód.

Společnost Below0Day zveřejnila na Twitteru grafy, zobrazující, které země jsou útokem nejvíce zasažené. Na první příčce jsou Spojené státy s 11 tisíci stroji.

Více než 1 500 infikovaných strojů se pak nachází v zemích jako Velká Británie, Tchaj-wan a Německo.

Není však jasné, kdy byly dané stroje implantátem infikovány, říká Jennings. Nicméně údajná zneužití NSA, která k sobě přibalují Doublepulsar, unikla před týdnem, a v té době je mohl začít používat kdokoliv s průměrnými hackerskými schopnostmi.

Bezpečnostní experti mají obavy, že kyberzločinci nebo i vlády mohli vzít uniklá zneužití a na zranitelná zařízení zaútočit přes internet. Ohrožené jsou podle nich zejména počítače se staršími nebo neaktualizovanými systémy Windows. Restartování systému sice odstraní implantát, ale nikoliv nutně implantát, který je s ním spojený.

Jennings řekl, že svůj skript vyvinul na základě analýzy toho, jak implantát Doublepulsar komunikoval přes internet se svým řídícím serverem. Jeho původním záměrem bylo nicméně pomoci firmám v identifikaci implantátu ve svých sítích, nikoliv vyhledávání implantátu na celém internetu.

Zdroj: CIO.com


Úvodní foto: © Sergej Khackimullin - Fotolia.com
Komentáře