Facebook varuje uživatele před hrozbou státem podporovaných útoků

Sociální síť Facebook rozesílá uživatelům varování o důvodném podezření z napadení jejich účtu státem podporovanými hackery. Ten, komu se výstraha zobrazí, by si měl přeinstalovat systém, aby se škodlivého softwaru zbavil.

Facebook varuje uživatele před hrozbou státem podporovaných útoků


Facebook začal zabezpečovat uživatelské účty, které mohly být napadeny, avšak rozhodl se uživatele přímo upozornit na typ probíhajícího útoku.

Vzhledem k tomu, že státem financované útoky mohou být propracovanější, napadení účtu může znamenat nakažení počítače nebo mobilního zařízení malwarem. Uživatelé, kterým se zobrazí výstraha, by měli podle bezpečnostních expertů Facebooku kompletně vymazat a přeinstalovat svůj systém.

Výstraha doporučuje uživatelům aktivovat bezpečnostní funkci zvanou potvrzení přihlášení. Pokud Facebook zaznamená přihlášení z jiného prohlížeče nebo počítače, zašle na mobilní telefon jednorázový přihlašovací kód, který je nutné zadat pro přístup k účtu.

Facebook může být velmi cenným zdrojem dat, pokud útočník získá přihlašovací údaje k něčímu účtu. Zprávy uživatele lze analyzovat a získávat z nich citlivé informace a podle seznamu kontaktů zjišťovat vztahy s ostatními uživateli a útočit i na ně. Lze sestavit škodlivou zprávu, která bude vypadat jako od známé osoby a bude tedy pravděpodobné, že jí oběť bude důvěřovat.

Počítačové útoky lze různými způsoby vysledovat ke konkrétní skupině nebo zemi, ale neexistuje k tomu vědecká metoda. Bezpečnostní experti mohou získat určité informace ze serverů, z nichž byl útok spuštěn, z typu škodlivého softwaru nebo exploitu použitého k napadení počítače.

Útočníci však obvykle po sobě zametají stopy. Mohou využít metody nebo infrastrukturu, které znesnadňují nebo znemožňují vysledovat původní zdroj. Facebook však nehodlá zveřejňovat další informace s tím, že musí chránit své metody odhalování útočníků. Varování však používá pouze v případě, že existují pádné důkazy.


Úvodní foto: © tiero - Fotolia.com
Komentáře