FBI čelí žalobě kvůli svému mlčení ohledně hacku iPhonu 5c

Fakt, že FBI odmítla odhalit, jak se dostala do iPhonu 5c střelce ze San Bernardina, bude mít dohru u soudu. Mateřská společnost USA Today a dvě další zpravodajské skupiny podaly na vyšetřovací úřad žalobu, v níž požadují zveřejnění detailů.

FBI čelí žalobě kvůli svému mlčení ohledně hacku iPhonu 5c


V březnu letošního roku odemkla FBI heslem chráněný iPhone s pomocí neznámé třetí strany, a to za údajně dost vysokou sumu, kterou agentura dosud oficiálně neprozradila.

Chybějící detaily podnítily USA Today k požadavku na FBI na základě zákona o svobodném přístupu k informacím (FOIA) ohledně nákladů, které byly zaplaceny externímu dodavateli. Nicméně FBI v červnu odmítla na požadavek reagovat s tím, že prozrazení částky by mohlo „překážet prosazování zákona.“

Úřad odmítl také podobné požadavky ze strany Associated Press a Vice Media. V pátek 16. 9. pak všechny tři organizace vyplnily žalobu s tím, že FBI neměla žádné zákonné opodstatnění pro odmítnutí požadavků.

Zpravodajské organizace tvrdí, že společnost má právo vědět, kolik bylo utraceno za odemčení iPhonu a komu tyto peníze byly zaplaceny.

FBI původně požadovala spolupráci na prolomení zabezpečení daného iPhonu od Applu, čímž spustila právní bitvu. Agentura však později za získání přístupu zaplatila třetí straně, která tak učinila pravděpodobně s využitím nekonkretizované zranitelnosti zařízení.

Podle žaloby má veřejnost právo znát „povahu vendorů, s nimiž vláda pokládá za důležité jednat.“

FBI na žádost portálu CIO.com neodpověděla. Ředitel agentury James Comey již dříve naznačil, že FBI za nástroj pro nabourání se do iPhonu zaplatila více než 1 milion dolarů.

FBI má v plánu používat nástroj i při vyšetřování dalších případů, ačkoliv podle Comeyho funguje jen se zařízeními iPhone 5c, které běží na iOS 9.

Zpráva o žalobě přišla den poté, co jeden bezpečnostní expert odhalil způsob, jak se nabourat do iPhonu 5c s výbavou zakoupenou v běžném obchodě, která stojí celkem méně než 100 dolarů.

Zdroj: CIO.com


Úvodní foto: © alphaspirit - Fotolia.com
Komentáře