Heslo za sto pade a jiné způsoby, jak zaměstnanci ohrožují podnikovou bezpečnost

Heslo do podnikové sítě za 150 dolarů. Některým zaměstnancům stačí v přepočtu okolo 3000 Kč, aby závažným způsobem ohrozili bezpečnost své firmy. A paradoxně zaměstnanci, kteří jsou spíše laxnější ohledně podnikové bezpečnosti, patří k nejostražitějším, pokud jde o bezpečnost jejich vlastních zařízení a dat.

Heslo za sto pade a jiné způsoby, jak zaměstnanci ohrožují podnikovou bezpečnost


Nedávno zveřejněná výzkumná studie společnosti SailPoint, založená na odpovědích 1000 pracovníků ze společností s alespoň 3000 zaměstnanci, na příkladech z praxe barvitě líčí, jak jediná osoba dokáže ohrozit obří organizaci a proč přístupové heslo samo o sobě je pro zabezpečení zcela nedostatečné.

Co se v průzkumu ukázalo:

  • Každý sedmý zaměstnanec by prodal heslo do podnikové sítě za pouhých 150 dolarů.
  • 56 % dotázaných připouští, že používá stejné heslo pro přístup k různým podnikovým aplikacím.
  • 14 % respondentů uvedlo, že používá stejné heslo pro přístup ke všem aplikacím.
  • Každý pátý účastník průzkumu běžně sdílí přístupové údaje s kolegy v týmu.

Používání stejných hesel je podle Kevina Cunninghama, ředitele společnosti SailPoint, nejvíce znepokojující. „Zaměstnanci sice už nemívají přilepené žluté poznámkové lístečky s hesly na monitoru, ale stejné heslo používané pro soukromé i podnikové systémy a aplikace znamená pro firmu značné riziko,“ říká Cunningham.

Sdílení hesel mezi kolegy může být projevem důvěry a přátelství na pracovišti, avšak znesnadňuje například odhalení zdroje narušení bezpečnosti.

Průzkum odhalil, že ačkoli zaměstnanci k podnikové bezpečnosti přistupují laxně, jsou velmi citliví na bezpečnost ve svém soukromí. Celkem pětina dotázaných se někdy stala obětí krádeže dat a stejný počet tvrdí, že by přestali obchodovat s firmou, u níž ke ztrátě dat došlo. Možná by za to mohl někdo, kdo se choval stejně jako oni?


Úvodní foto: © alphaspirit - Fotolia.com
Komentáře