Intel: přestaňte instalovat naše chybné záplaty na Spectre

Softwarové záplaty, které mají chránit procesory Intel před zranitelnostmi Spectre, mají jednu velkou nevýhodu, a sice (kromě jiných problémů s výkonem) častější restarty.

Intel: přestaňte instalovat naše chybné záplaty na Spectre


Chyby se projevují na vybraných systémech, k nimž však patří i PC uvedená v roce 2017. Problém je až tak vážný, že Intel teď uživatelům doporučuje, aby si dnes dostupné záplaty neinstalovali a počkali si na vydání nových.

„Určili jsme hlavní příčinu [problémů] pro platformy Broadwell a Haswell a dost jsme pokročili ve vývoji řešení,“ napsal výkonný viceprezident Navin Shenoy v příspěvku z 22. ledna. „Doporučujeme našim OEM partnerům, poskytovatelům cloudových služeb, výrobcům systémů, prodejcům softwaru a koncovým uživatelům, aby přestali instalovat současné verze, neboť ty mohou vyústit v nad očekávání větší počet restartů a další neočekávané chování systému.“

Tato rada stojí v přímém rozporu s předchozími doporučeními Intelu – podle těch si uživatelé měli softwarové patche instalovat navzdory riziku častějších restartů systému. Ačkoliv Shenoyův příspěvek výslovně zmiňuje jen čipy Broadwell a Haswell, aktualizovaná doporučení Intelu pro revizi mikrokódu uvádějí, že se rada týká i moderních čipů.

Dne 11. ledna Intel potvrdil, že patche firmwaru ústí v častější restarty systémů Haswell (2013) a Broadwell (2014). O týden později společnost prozradila, že náchylné vůči chybě způsobující restartování jsou i další generace jejích procesorů: Sandy Bridge (2011), Ivy Bridge (2012), Skylake (2015) a Kaby Lake (2017). Doporučení Intelu z 22. ledna zmiňují jako problematické i čipy osmé generace, „Coffee Lake“.

„V průběhu víkendu jsme začali uvolňovat ranou verzi aktualizovaného řešení pro testování našimi odvětvovými partnery, a jakmile bude toto testování dokončeno, vydáme i verzi finální,“ řekl Shenoy.

Zdroj: PCWorld.com


Úvodní foto: PCWorld.com
Komentáře