Legendární Windows XP končí, co dál?

Pro nejoblíbenější Windows všech dob končí dnem 8.4.2014 technická a bezpečnostní podpora. Přitom některé statistiky hovoří o tom, že v okamžiku podpory jsou XP až na desítkách procent počítačů v Česku.

Legendární Windows XP končí, co dál?


Dlouho očekávaný den konce podpory Windows XP nastal. Dne 8.4.2014 byly vydány poslední úterkové bezpečnostní updaty. Rada výrobce: upgradujte na novější systém. A právě to může být jeden z problémů. Cokoli novějšího (v úvahu připadají Windows 7 nebo 8) má totiž vyšší systémové nároky. A tak se může snadno stát, že nebudeme potřebovat nejen nový operační systém, ale rovnou nový počítač.

Problematice přechodu na novější verze Windows jsme se již věnovali s předstihem a kromě alternativ sedmiček a osmiček je ve hře je možnost se bez Windows obejít vůbec - i když samožejmě ne pro každého. Řada uživatelů si ale vystačí s prohlížečem a s on-line aplikacemi - ostatně existence Chromebooku je toho důkazem. A pro takové je možnost přejít třeba na linux, a to i v případě, že nebudou mít snahu jeho fungování pochopit. Už jsou ostatně na trhu i počítače s Androidem (který vlastně má jádro vypůjčené z linuxu), které jsou určeny i pro podnikové uživatele a u nichž se počítá s tím, že na nich poběží cloudové aplikace.

Windows XP končí, čím je nahradit?
→ Volba 1: prověřená Windows 7
→ Volba 2: nová Windows 8.1
→ Volba 3: už žádná Windows!

Provozovat nadále nepodporovaný operační systém je v každém případě riskantní. Microsoft bude totiž poskytovat jen omezenou antimalwarovou podporu.

→ WXP: ochrana proti malwaru bude dostupná do poloviny roku 2015
MSRT bude dostupný ještě více než rok po ukončení podpory Windows XP.

Mají nějakou šanci uživatelé, kteří u Windows XP zůstanou i nadále? Tady je každá rada drahá. Většina hrozeb přichází z internetu, a proto jednou z možností je používat počítač s Windows XP jen na činnosti, které nevyžadují připojení k síti a počítač od internetu odpojit. Částečně je možné rizika omezit v případě, že nebudete používat nepodporované aplikace. Třeba Internet Explorer a Outlook, který vám Microsoft k XP přibalil. Například Google se zavázal, že pro uživatele XP bude vydávat aktualizace prohlížeče Chrome ještě minimálně rok.

→ Google bude podporovat Chrome pro Windows XP do dubna 2015

Konec bezpečnostní podpory Windows XP může být pro jiné zase obchodní příležitostí. Společnost Malwarebytes nabízí doživotní ochranu před škodlivým softwarem i pro uživatele Windows XP - ochrana pro 3 počítače stojí necelých 25 dolarů ročně.

→ Doživotní antimalwarová podpora Windows XP

Čtěte také:
→ Používáte Windows XP? 3 důvody, proč byste měli upgradovat
Opravdu byste se měli zbavit Windows XP. Byl to skvělý systém a mnoho uživatelů jej má stále rádo. Ale přece jen už je více než deset let starý.


Úvodní foto: © Sandra Cunningham - Fotolia.com
Komentáře