Letos výrazně přibylo variant malwaru

Množství unikátních škodlivých objektů detekovaných webovými antivirovými programy Kaspersky letos o osminu stouplo. Odhaleno tak bylo 24.610.126 objektů. Nejvýrazněji se pod zvýšení podepsaly soubory web skimmers, které zaznamenaly 187% růst. Současně vzrostlo i množství detekovaných trojských koní, zatímco minerů kryptoměn o polovinu ubylo.

Letos výrazně přibylo variant malwaru


Výroční report Kaspersky Security Bulletin tak ukazuje změnu využívaných typů online hrozeb ze strany hackerů. V minulém roce zaznamenala webová antivirová řešení Kaspersky celkem 21.643.946 unikátních škodlivých objektů (včetně skriptů, exploitů a spustitelných souborů). Letos toto číslo stouplo na 24.610.126 unikátních objektů. Je to částečně způsobené vyšším počtem a různorodostí internetových stránek a skriptů, které skrytě načítají data – většinou s reklamním sdělením. Velkou měrou se o to zasloužily ale online skimmery (označované také jako sniffers) – díky nim mohou útočníci vložit do stránek internetových obchodů řádky kódu, kterými odcizí údaje platebních nebo kreditních karet.

Celkově online antiviry Kaspersky zaznamenaly 510.000 unikátních souborů se skimmery (skriptů a HTML), což odpovídá meziročnímu nárůstu o 187 %. Tyto nástroje také odhalily pětkrát více online hrozeb než v roce 2018 – celkem více než 2.660.000. Internetové skimmery se také dostaly do první desítky detekovaných škodlivých objektů – konkrétně se umístily na desátém místě. Spolu s nimi stoupl i počet odhalených backdoorů (7.644.402) a trojských koní (739.551).


Úvodní foto: © lolloj - Fotolia.com
Komentáře