Malware Skygofree: mnoho povyku pro nic (1.)

Bojíte se Skygofree, nově objeveného malwaru, který útočníkům poskytne volné pole působnosti ve vašem androidovém smartphonu?

Malware Skygofree: mnoho povyku pro nic (1.)


Začněme fakty. Skygofree je trojský kůň, který na vašem telefonu opravdu dokáže napáchat hodně zla. Jakého, to zdokumentovala bezpečnostní firma Kaspersky.

Tak například, v případě nákazy Skygofree, může útočník využít 48 různých příkazů a stát se tak vašim soukromým špionem, který získá náhled na prakticky veškeré informace o (a na) vašem smartphonu.

Kromě toho o vás může sbírat informace, které na vašem smartphonu ještě nejsou. Například aktivovat mikrofon zařízení a odposlouchávat, vstoupíte-li na konkrétní místo. A když telefon odemknete, vyfotí vás.

Vstoupíte-li do oblast s infikovanou Wi-Fi sítí, pak malware může aktivovat vaši Wi-Fi. Předpokládáme, že tímto způsobem si Skygofree dokáže vytvořit celou síť infikovaných smartphonů.

A nemyslete si, že vám nějak pomůže pohotovostní režim. Skygofree bude fungovat i v případě, že využíváte Android 8.x Oreo, systém, který zpravidla vypne neaktivní procesy, aby šetřil baterii. Skygofree tohle dokáže obejít tím, že průběžně odesílá systémové notifikace. A u smartphonů, které s displejem vypínají všechny aplikace kromě oblíbených, se Skygofree přidá do oblíbených.

Skygofree si taktéž přečte všechny vaše zprávy v aplikacích Facebook Messenger, Skype, Viber a WhatsApp. K poslední jmenované se dostane výjimečně záludným způsobem, využitím Accessibility Services Androidu. Tato technologie je určena k tomu, aby využívání smartphonů umožnila lidem s hendikepem. V tomto případě Skygofree „čte“ vaše zprávy ve WhatsAppu ve chvíli, kdy jsou zobrazené na vašem displeji.

V neposlední řadě Skygofree zvládne i obvyklé spywarové triky. Dokáže zachycovat hovory, textové zprávy, položky v kalendáři, volaná čísla, a tak dále, a tak dále.

Takže znovu: Skygofree je zlý a špatný.

Pokračování


Úvodní foto: © JRB - Fotolia.com
Komentáře