Ověřeno: antivirus Microsoft Windows Defender je méně mizerný, než býval

Bezplatné avšak ne příliš oblíbené bezpečnostní řešení nyní překonává řadu placených konkurentů, na mnoho ostatních však stále nestačí. Dobrá zpráva je, že zdokonalování Windows Defenderu nutí konkurenty držet krok, jinak riskují propad.

Ověřeno: antivirus Microsoft Windows Defender je méně mizerný, než býval


Antivirový software Windows Defender, který Microsoft poskytuje zdarma, byl vždy tak průměrný, že jej nezávislé testy braly jako základní standard pro porovnání ostatních produktů. Podle nedávno zveřejněných testů však nyní překonává řadu konkurenčních řešení včetně placených.

V prosincovém testu zveřejněném na stránkách AV-test.org se Microsoft umístil přesně uprostřed žebříčku testovaných antivirových softwarů pro domácí uživatele.

Výsledky jsou výmluvné. V prosinci 2013 organizace AV-test.org vyzkoušela, jak dobře 23 antivirových produktů dokáže blokovat skutečný škodlivý software v prostředí Windows 8.1. Microsoft skončil poslední. V prosinci 2015, opět v testu s Windows 8.1, skončil Microsoft na 11. místě z 19. Překonal přitom zavedené značky jako F-Secure, ESET, Panda Software nebo Comodo.

Pokud tedy jde o bezplatnou ochranu proti škodlivému softwaru, většina dodavatelů takovou možnost nabízí, takže je možné zvolit vždy nejlepší podle žebříčku. Například F-Secure však ročně účtuje přes 40 dolarů za jedno zařízení a nenabízí bezplatnou variantu. Jinými slovy, můžete platit za antivirové řešení, které je méně účinné než to, které již obsahuje váš operační systém.

Podle výsledků testu si Windows Defender vede dobře při odhalování nejběžnějšího škodlivého softwaru, který se objevoval v listopadu a prosinci (za oba měsíce skóre 99,6 %), avšak zaostává u tzv. malwaru nultého dne (97,5 % za listopad a pouhých 90 % za prosinec). Pro srovnání, nejlepší řešení dosahují 99,9-100% úspěšnosti u známého i dosud neznámého malwaru.

Díky čemu Windows Defender získal vysoké hodnocení je spolehlivost – kdykoli upozorní na hrozbu, uživatel si může být jistý, že je skutečná. Oproti tomu některá jiná řešení, např. Comodo nebo F-Secure, falešně detekují a blokují legitimní software, což také ovlivnilo jejich umístění v testu.

Zdroj: IDG News Service


Úvodní foto: © lolloj - Fotolia.com
Komentáře