Příští vlna počítačových útoků bude cílit na chytré televize

Chytré televize jsou vždy online a většinou nezabezpečené – představují proto ideální vstupní bránu kybernetických útoků

Příští vlna počítačových útoků bude cílit na chytré televize


Chytré televize otevírají novou cestu kyberzločincům. Jejich zabezpečení obvykle značně pokulhává za zabezpečením chytrých telefonů a stolních počítačů. Jejich výrobci totiž upřednostňují pohodlí uživatelů před bezpečnostní a tato zařízení proto pro útočníky představují takzvaně měkký cíl.

Chytré televize zároveň nejsou výhradně spotřebitelská zařízení – často se používají i v podnikových zasedacích místnostech. Podle predikcí prodej chytrých televizí do roku 2019 poroste ročně více než 20% tempem.

Útoky na chytré televize zatím nejsou příliš rozšířené, avšak podle expertů je jen otázka času, než si jejich slabého zabezpečení všimnou počítačoví zločinci.

Chytré televize jsou v podstatě počítače s USB porty, operačním systémem a možností připojení o sítě, podobně jako mobilní telefony. Na rozdíl od nich však chytré televize většinou nevyžadují žádné ověření uživatele. Některé přístroje tedy nedokáží rozlišit, zda osoba, která zadává příkazy po síti, je totožná s osobou, která přístroj fyzicky ovládá. To znamená, že útočník může na dálku na obrazovce zobrazit cokoli, což může mít při firemním využití závažné důsledky. Další rizika hrozí v souvislosti se stále častějším využíváním chytrých televizí k online nákupům, kdy uživatelé jejich prostřednictvím zadávají údaje o svých platebních kartách.

Řada velkých výrobců – např. Samsung, LG nebo Sony – vytvořila obchody s aplikacemi pro chytré televize po vzoru obchodů s aplikacemi pro chytré telefony jako Apple App Store nebo Google Play. Uživatele je však možné přesvědčit k instalaci škodlivých aplikací z obchodů třetích stran, jako tomu bývá u útoků proti chytrým telefonům, nebo za určitých podmínek i k instalaci pozměněného firmwaru pod záminkou aktualizace systému.

Výrobci bezpečnostního softwaru se problematikou chytrých televizí již zabývají. Tradiční antivirová řešení by mohla zapůsobit pokles výkonu a ztrátu plynulosti při přehrávání, což by nejspíš většinu uživatelů od jejich užívání odradilo. Jako slibná možnost se ale jeví například systémy pro odhalování neobvyklých událostí v síťovém provozu.


Úvodní foto: © HaywireMedia - Fotolia.com
Komentáře