(Proti)hackerský trenažer: V Brně se otvírá nový Kybernetický polygon (KYPO)

Nové zařízení na Masarykově univerzitě bude určeno pro simulaci útoků na síti a nácvik obrany proti nim. Vzniklo na základě výzkumu zadaného ministerstvem vnitra.

(Proti)hackerský trenažer: V Brně se otvírá nový Kybernetický polygon (KYPO)


Na Masarykově univerzitě v Brně se otvírá takzvaný nový simulátor, který byl nazván Kybernetický polygon (KYPO). Jde o zařízení, které umí napodobit libovolnou počítačovou síť. Hlavní účelem Kyternetického polygonu simulovat kybernetické útoky a současně hledat techniky, jak se před takovými útoky bránit. KYPO je produktem výzkumu, který na Masarykově univerzitě běží od roku 2013 a jehož zadavatelem bylo Ministerstvo vnitra ČR.

Virtuální prostředí umožní modelovat i specifické sítě třeba ve výrobních podnicích nebo v konkrétní infrastruktuře třeba u dodavatelů energií a testovat postupy ochrany proti útokům. Útoky proti konkrétním institucím a konkrétním bodům průmyslové infrastruktury je stále nebezpečnější. Nebezpečí je o to vážnější, že kritické body nejsou jen cílem osamocených hackerů, ale také mohou být cílem soustředěného úsilí agentur cizích vlád nebo zločineckých syndikátů, které disponují značnými technickými i personálními prostředky.

Vybavení nového centra stálo 22 milionů korun a bude sloužit nejen studentům v rámci výuky, ale také dalším profesionálům, a to včetně pracovníků brněnského Národního centra kybernetické bezpečnosti (NCKB). Technicky je KYPO vybaveno infrastrukturou CERIT Scientific Cloud, který vznikl přeměnou původního Superpočítačového centra Brno. Disponuje tak výkonem 4800 procesorových jader.


Úvodní foto: © Sergej Khackimullin - Fotolia.com
Komentáře