Průmysloví roboti jsou slabým článkem zabezpečení

Průmysloví roboti využívaní v továrnách a skladech, kteří jsou připojeni k internetu, nejsou zabezpečeni, a vystavují tak společnosti riziku kyberútoků a drahých škod.

Průmysloví roboti jsou slabým článkem zabezpečení


Takový vzkaz posílá studie provedená bezpečnostní firmou Trend Micro a milánskou Polytechnickou univerzitou, největší technickou univerzitou v Itálii.

„Podnikový robot není připraven na svět, v němž žije,“ říká Mark Nunnikhoven, viceprezident pro cloudový výzkum společnosti Trend Micro. „Je realitou, že tyto věci bývají připojeny na stále více místech. V tomto prostředí může dojít ke spoustě útoků.“

Studie se zabývala zranitelnostmi v internetovém zabezpečení, které mohou zahrnovat průmyslové roboty využívané na výrobních linkách v oblastech jako je automobilový a letecký průmysl. Tito roboti, kteří zpravidla vypadají jako velké mechanické paže, se využívají k přesunu těžkých objektů, svařování švů a skládání jednotlivých dílů. Kromě toho tyto stroje mohou přesunovat a skládat krabice ve skladech.

Problém je stále významnější s tím, jak roste používání robotů v továrnách po celém světě. Mezinárodní federace robotiky ve své pravidelné zprávě uvádí, že v roce 2019 bude po celém světě „v oběhu“ 2,6 milionu robotů, přičemž v roce 2015 to byl jen zhruba jeden milion.

Zatímco společnosti pečlivě zajišťují, aby byli průmysloví roboti bezpeční pro práci v blízkosti lidí, často u nich vůbec není nastavena kybernetická bezpečnost. Tito roboti jsou však stále častěji propojeni s podnikovými sítěmi a internetem.

Podle analytiků mohou být roboti připojeni na internet v případě, že jsou podniknuta příslušná bezpečnostní opatření. Jsou nutné kyberneticky-bezpečnostní základy, jako uživatelská jména a hesla, dvoufaktorové ověřování, šifrování a hardwarové biometrické ověřování.

„Jsem v šoku, že má kdokoliv v úmyslu připojit cokoliv na internet, aniž by zajistil zabezpečení,“ říká Dan Olds, analytik společnosti OrionX. „To se týká všeho od domácích termostatů po velké robotické paže. Cokoliv připojené na internet je zranitelné vůči napadení.“

Také Patricka Moorheada, analytika Moor Insights & Strategy, překvapuje, že se podniky vzdávají zabezpečení čehokoliv připojeného na internet.

„Jedinou věcí, které bych to mohl přičítat, je ignorance a možná způsob, jak tu a tam ušetřit pár dolarů,“ řekl. „To může být neuvěřitelně nebezpečné. Zajištěním zabezpečení robotů by měla být ochrana od samotného robota přes síť až k datovému centru. Data by měla být chráněna v klidu i ‚za letu‘.“

Zdroj: CIO.com


Úvodní foto: (c) petrovich12 - Fotolia.com
Komentáře