Skandál: ředitel Národní bezpečnostní agentury volá po zadních dvířkách k šifrované komunikaci

Ředitel Národní bezpečnostní agentury Spojených států Michael Rogers požaduje, aby měly státní úřady přístup k šifrovaným datům na počítačích a jiných zařízeních. Podle něj by měly vzniknout nový právní rámec, který to umožní. Po podobné úpravě volá i FBI a nejvyšší státní zastupitelství.

Skandál: ředitel Národní bezpečnostní agentury volá po zadních dvířkách k šifrované komunikaci


Podle šéfa americké Národní bezpečnostní agentury (NSA) Michaela Rogerse by stát měl zavést nové zákony, které umožní jeho agentuře a dalším bezpečnostním složkám podle potřeby číst šifrovaná data z osobních počítačů, mobilních telefonů a jiných zařízení. Prohlásil to na nedávné konferenci o počítačové bezpečnosti. 

Rogers není prvním vysokým státním úředníkem v administrativě prezidenta Obamy, který v poslední době volá po možnosti obejít zabezpečení šifrováním. Když v září společnosti Apple a Google oznámily šifrovací funkce pro své mobilní operační systémy, ředitel FBI James Comey a nejvyšší státní zástupce Eric Holder nad tím vyjádřili nelibost – šifrování prý zmaří vyšetřování trestných činů.

Ředitel informační bezpečnosti ve společnosti Yahoo, Alex Stamos, v rozhovoru s Rogersem myšlenku zadních vrátek zpochybnil. „Pokud do šifrování zabudujeme úmyslné nedostatky, zadní vrátka nebo dáme americké vládě zlatý klíč, měli bychom totéž dát do rukou i čínské vládě, ruské vládě, saúdskoarabské vládě, izraelské vládě, francouzské vládě?“ ptá se Stamos napůl řečnicky.

Rogersovi se nelíbí výraz „zadní vrátka“, který podle něj naznačuje cosi pochybného. „Proč bychom měli používat zadní vrátka? Vše by bylo pod kontrolou a transparentní. Nemáme co skrývat,“ tvrdí a dodává, že je nutné nejprve pro přístup k šifrovaným informacím vytvořit právní rámec.

Mluvčí úřadu se k této iniciativě oficiálně nevyjádřila.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Máte na pevném disku integrován špionážní software od NSA? Možná ano
Škodlivý software vytvořený americkou vládní bezpečnostní agenturou NSA napadá pevné disk v osobních počítačích a nelze detekovat antivirovými programy. Nainstaluje se totiž přímo do ovládacího software disku, odkud může nepozorovaně zpřístupňovat data útočníkovi a posloužit i jako brána pro další škodlivý software. Podle nejnovějších zpráv byl již odhalen v počítačích ve 30 zemích na pevných discích většiny významných výrobců.
→ NSA staví kvantový super-počítač a brousí si zuby na šifrovanou komunikaci
Nový typ superpočítače se vyvíjí a bude jako spousta jiných technologických novinek mířit opět mimo civilní sféru.

Zaujal vás tento článek?
Zaregistrujte se k odběru našeho e-mailového newsletteru. Každý týden tak pohodlně získáte přehled o důležitých událostech v IT branži.


Úvodní foto: Fotolia © ktsdesign
Komentáře