Špehuje nás chytrá televize doma v obýváku? Samsung a LG v centru zájmu kvůli ochraně soukromí

Chytré televize údajně shromažďují data z hlasové komunikace a dokonce je sdílí s třetími stranami. V USA to spustilo vlnu nevole a konkrétních opatření.

Špehuje nás chytrá televize doma v obýváku? Samsung a LG v centru zájmu kvůli ochraně soukromí


Americký senátor Al Franken kvůli tomu zaslal oficiální dopisy výrobcům chytrých televizí Samsung a LG s žádostí o vysvětlení zásad ochrany soukromí, které tyto společnosti uplatňují u technologií rozpoznávání hlasu ve svých výrobcích.

Společnost Samsung a její chytré televize se staly terčem kritiky kvůli zachytávání hlasové komunikace, která může obsahovat citlivé informace osobní povahy. Shromážděná data jsou následně odesílána třetí straně ke zpracování. Jedná se o situace, kdy uživatel aktivuje ovládání hlasem a hovoří do mikrofonu na dálkovém ovladači, přičemž může přístroj zachytit okolní zvuky včetně konverzace jiných osob. Samsung otevřeně přiznává, že hlasová data posílá společnosti Nuance Communications k analýze a převodu na text.

U výrobků společnosti LG není naopak zřejmé, zda data sdílí s třetími stranami a jaká opatření výrobce uplatňuje na jejich ochranu. LG pouze varuje, že funkce rozpoznávání hlasu může zachytávat i informace osobní povahy.

Senátor Al Franken, který je členem podvýboru pro ochranu soukromí, technologie a právo, se v dopisech obrátil na generální ředitele amerických poboček společností Samsung a LG s dotazem, zda je pro fungování rozpoznávání hlasu nutné shromažďovat informace soukromé povahy a pokud jsou bezúčelně zachytávány spolu s hlasovými příkazy, zda je lze před odesláním dat třetí straně odstranit.

Franken se rovněž zajímal o to, zda Samsung a LG sdílí hlasová data s dalšími třetími stranami pro jiné účely a zda řídí a kontrolují, zda a případně jak třetí strany užívají, prodávají, sdílí, uchovávají a chrání hlasová data.

Další otázka směřuje na to, zda výrobci chytrých televizí třetím stranám zpřístupňují nebo prodávají data o tom, jaké kanály a pořady uživatelé sledují a zda je možné, aby uživatel monitorování svých diváckých zvyklostí vypnul. Odpovědi budou jistě zajímat nejen senátora Ala Frankena.


Úvodní foto: © Photosani - Fotolia.com
Komentáře