Top 7 doporučení uživatelské kyberbezpečnosti

Od roku 2011 stoupla aktivita kyberzločinců pětinásobně. Nejvíce souborů klasifikovaných jako nebezpečné spadá do kategorie malwaru.

Top 7 doporučení uživatelské kyberbezpečnosti


Počet nových škodlivých souborů zpracovaných každý den detekční technologií přímo ve společnosti Kaspersky Lab se v roce 2017 vyšplhal na 360.000. To je 11,5% nárůst oproti roku 2016. Po mírném poklesu v roce 2015 tak opět počet každodenně detekovaných škodlivých souborů již druhým rokem stoupá.

Velké množství škodlivých souborů detekovaných každý den vypovídá o vysoké aktivitě kyberzločinců zapojených do tvorby a šíření malwaru. Sledování těchto ukazatelů se odborníci věnují už od roku 2011, kdy každý den napočítali 70.000 škodlivých souborů. Od té doby jejich množství narůstá a v současnosti dosahuje pětinásobku původní hodnoty.

Nejvíce souborů klasifikovaných jako nebezpečné spadá do kategorie malwaru (78 %). Viry stále představují 14 % denních detekcí, i když jejich podíl začal významně klesat už před pěti šesti lety. Zbývajících 8 % tvoří reklamní software. Ten není všeobecně považován za škodlivý, ale v mnoha případech může soukromá data vystavovat zvýšenému riziku.

„V průběhu posledních dvou let jsme zaznamenali enormní nárůst počtu útoků ransomwarem. Předpokládáme, že tento trend bude i nadále pokračovat, protože za vývojem ransomwaru stojí obrovský zločinný ekosystém, který denně produkuje stovky nových hrozeb. Minulý rok se také výrazně rozšířily minery. Tento malware začali kyberzločinci využívat ve vyšší míře především proto, že stoupala obliba kryptoměn. V neposlední řadě stojí za zvyšujícím se počtem každodenně detekovaných škodlivých souborů i zlepšující se bezpečnostní technologie. Díky každé nové aktualizaci jsme schopni detekovat více druhů malwaru, a tím pádem stoupá i počet objevených hrozeb,“ říká Vyacheslav Zakorzhevsky, vedoucí anti-malwarového týmu ve společnosti Kaspersky Lab.

Top 7 doporučení uživatelskénetické kyberbezpečnosti

Aby uživatelé zůstali v bezpečí před internetovými hrozbami, doporučují odborníci z Kaspersky Lab následující opatření:

  • Neotevírejte podezřelé soubory ani přílohy od neznámých odesilatelů.
  • Nestahujte ani neinstalujte aplikace z nedůvěryhodných zdrojů.
  • Neotevírejte odkazy od neznámých odesilatelů nebo z podezřelých internetových reklam.
  • Vytvořte si silná hesla a pravidelně je obměňujte.
  • Vždy instalujte aktualizace. Velké ransomwarové útoky, jako byly WannaCry a ExPetr, ukázaly, že instalace softwarových záplat může trvat velmi dlouho.
  • Ignorujte zprávy, které po vás požadují vypnutí bezpečnostních systémů softwaru Office nebo antivirových řešení. 
  • Používejte účinné bezpečnostní řešení, které je vhodné pro váš systém a zařízení.

Zdroj: Kaspersky Lab


Úvodní foto: © Sergej Khackimullin - Fotolia.com
Komentáře