Trump po setkání s rozvědkou mlčí ohledně Ruska a voleb

Po pátečním setkání se šéfy amerických tajných služeb se budoucí prezident Donald Trump nevyjádřil žádnou přímou podporu jejich zjištěním, že se Rusko pokusilo ovlivnit nedávné prezidentské volby v zemi.

Trump po setkání s rozvědkou mlčí ohledně Ruska a voleb


Namísto toho se zaměřil na to, zda hackerské úsilí – z jakékoliv země – mělo nějaký účinek na výsledek voleb. Z jeho pohledu nebyl (účinek) „absolutně žádný.“

„Ačkoliv se Rusko, Čína, další země, zahraniční skupiny a lidé neustále snaží narušit kybernetickou infrastrukturu našich vládních institucí, firem, a organizací, včetně Demokratické národní komise, nemělo to absolutně žádný dopad na výsledek voleb,“ řekl Trump ve vyjádření.

Trump to poznamenal poté, co šéfové americké rozvědky ve čtvrtek řekli, že jsou přesvědčenější než kdy jindy, že Kreml řídil hackerské útoky spojené s volbami na demokratické skupiny a čísla.

Odcházející ředitel tajných služeb taktéž doporučil Spojeným státům, aby zvážili „širokou škálu odvety“ vůči Rusku.

Trumpovo páteční vyjádření ovšem žádná taková opatření nezmiňovalo. Souhlasil pouze s tím, že Rusko patřilo k mnoha stranám, jež se pokusily virtuálně napadnout americkou infrastrukturu a instituce.

V reakci na to chce Trump do 90 dní od převzetí prezidentské kanceláře jmenovat tým, který vytvoří plán na boj proti kyberútokům a na jejich zastavení. Naznačil nicméně, že takový plán nejspíše zůstane utajovaný.

„Metody, nástroje a taktika, jež využíváme k udržování bezpečnosti Ameriky, by neměly být předmětem veřejné diskuse, z níž by těžili ti, kteří se snaží nám uškodit,“ řekl Trump ve svém vyjádření.

Trump byl opakovaně skeptický ohledně tvrzení amerických tajných služeb, že pokud jde o útoky spojené s volbami, je na vině Rusko. Jeho tábor šel dokonce tak daleko, že v souvislosti se situací kritizoval americké bezpečnostní služby a řekl, že „to jsou ti samí lidé, kteří říkali, že Sadám Husajn má zbraně hromadného ničení.“

Tato kritika ovšem v pátečním vyjádření chyběla.

Bezpečnostní experti naznačili, že Trump nejspíše nikdy nebude explicitně souhlasit s obviněním Ruska z hackerských útoků, vzhledem k tomu, že by to mohlo vrhnout pochybnosti na jeho vítězství ve volbách. Zároveň ale vzrůstá skepticismus ohledně zjištění amerických tajných služeb, jež s útoky spojuje Kreml, a to kvůli údajnému nedostatku důkazů a možným chybám při vyšetřování.

Bílý dům nicméně připravuje zprávu, která do údajného ruského hackingu vnese více světla. Odtajněná verze této zprávy by měla být dostupná už v pátek.

Zdroj: CIO.com


Úvodní foto: © Sergey Kamshylin - Fotolia.com
Komentáře