Webovou stránku linuxové distribuce Mint napadli hackeři, nahradil obraz systému ke stažení

Pokud jste si v sobotu 20. února stáhli Linux Mint, je možné, že jste získali verzi, do které útočníci zabudovali zadní vrátka. Co dělat pro minimalizaci škod?

Webovou stránku linuxové distribuce Mint napadli hackeři, nahradil obraz systému ke stažení


Podle příspěvku na blogu Linuxu Mint hackeři v sobotu napadli stránky této distribuce a přesměrovali odkazy ke stažení obrazu na upravenou verzi, která obsahovala zadní vrátka. Útočníci tak mohli získat přístup k citlivým soukromým informacím. Útok se týkal pouze verze Linux Mint 17.3 Cinnamon, na níž byl odkaz na stránkách Linux Mint, a to pouze po určitou dobu v sobotu 20. února.

Linux Mint je podle statistik serveru Distrowatch v současnosti nejpopulárnějších distribucí linuxu.

Zadní vrátka jsou závažnou bezpečnostní hrozbou, která umožňuje útočníkům – mezi něž mohou patřit i státní orgány – překonat bezpečnostní opatření a získat soukromá data bez vědomí uživatele.

Co dělat, pokud jste si systém nainstalovali?

Nejprve potřebujete zjistit, zda se vás problém týká. Podle instrukcí v blogu Linux Mint zjistíte, zda  jste si stáhli upravený nebo legitimní obraz systému. V prvním případě vývojáři doporučují obraz zničit  - smazat z pevného disku nebo USB paměti, zahodit vypálené DVD.

Dále napadený systém odinstalujte – odpojte počítač od internetu, zazálohujte osobní soubory a nainstalujte ověřený operační systém. Změňte také hesla k důležitým online službám a webovým stránkám, které využíváte. Tým Linux Mint upozornil, že se hackerům podařilo napadnout i databázi diskusního fóra distribuce, takže heslo je případně nutné změnit i tam.


Úvodní foto: www.linux-mint-czech.cz
Komentáře