Začal Cebit, úvodní ceremoniál byl ve znamení ochrany dat

Po zpřísnění právního rámce současného digitálního světa volala i německá spolková kancléřka Merkelová.

Začal Cebit, úvodní ceremoniál byl ve znamení ochrany dat


Téma soukromí proniklo jako příslovečná červená nit prakticky do všech úvodních projevů slavnostního zahájení hannoverského veletrhu CeBIT, který začal 9. 3. 2014. Letošní ročník přišel i novým termínem - „datability“ - který má znamenat velká data + odpovědnost (data + responsibility).

„Je třeba, aby se dnešnímu digitální světu dal právní rámec a zásadní řád. Zatím jsme pouze na začátku. Samotné národní právo nebude dostačovat,“ řekla na zahájení spolková kancléřka Angela Merkelová. Dieter Kempf, prezident Německé asociace pro informační technologie, telekomunikace a nová média (Bitkom), dodal, že samotná restrikce sběru dat nemusí být již tím optimálním přístupem k problematice ochrany dat. Podle něj informační technologie se podílely na problému s ochranou soukromí, a také informační technologie by se měly podílet i na řešení této problematiky. Navrhuje třeba širší využívání anonymizace dat a nových technologií jako je třeba homomorfní šifrování.

Za standardizaci pravidel pro ochranu soukromí a úrovni celé EU, která by zaručila vysokou minimální bezpečnost, se vyslovil Stephan Weil, ministerský předseda spolkové země Dolní Sasko, na jejímž území se Cebit koná. Evropské standardy by se podle něj měly uplatnit i při obchodních vztazích s USA.

Jako na zavolanou v ochraně dat přišel i projekt německého Vodafonu, který ohlásil aplikaci Secure Call, která by měla zabezpečit šifrované volání na smartphonech s Androidem, Windows Phone i iOS. Aplikace byla vyvinuta ve spolupráci se společností Secusmart. Secusmart se jako firma stala známou v okamžiku, kdy jejich bezpečné volání začala používat i Angela Merkel, a to v důsledku špionážních afér ohledně sledování telefonních hovorů předních evropských politiků ze strany americké NSA. Secure Call by měl být v Německu dostupný pro běžné uživatele do konce roku 2014, předpokládaná cena je 10 EUR za měsíc na uživatele.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Americké a britské agentury prolomily šifrování
Kompromitovány jsou i protokoly SSL a HTTPS. Edward Snowden postupně odhaluje další praktiky tajných služeb. Nyní se zdá, že i šifrované maily jsou pro ně jako korespondenční lístky.
→ Kdo má vaše firemní data
Škody způsobené německé ekonomice průmyslovou špionáží jsou odhadovány až na 60 miliard euro ročně. Bylo by naivní doufat, že Česko není cílem také.

G+


Úvodní foto: CeBIT / Deutsche Messe
Komentáře