Čechy u potenciálního zaměstnavatele zajímá především jeho finanční stabilita

Kvůli současné ekonomické situaci je pro Čechy u pohovorů při výběru nového zaměstnání víc než kdy dřív důležitá finanční situace nového zaměstnavatele. Shodne se na tom šest z deseti společností podnikajících v České republice. Podle nich jsou dotazy po finanční stabilitě společnosti dnes mnohem častější než před rokem.

Čechy u potenciálního zaměstnavatele zajímá především jeho finanční stabilita


V Česku jsou uchazeči o zaměstnání dokonce opatrnější, než jinde na světě - otázku na finanční stabilitu v ČR častěji slyší 56 procent firem, světový průměr je jen 47 %. Vyplývá to z výzkumu Worplace Survey 2009 mezi 6 167 manažery a manažerkami dvaceti zemí světa zpracovaného pro personální agenturu Robert Half International.

 

Navíc je na pracovním trhu stále nedostatek zkušených odborníků. V oblasti financí a účetnictví se podle výzkumu čtyři z pěti firem podnikajících v České republice shodnou na tom, že zpomalení ekonomiky hledání kvalifikovaných kandidátů nijak neulehčilo.

 

Zkušenosti u pohovoru nejvíc ocení v ČR

V České republice je také z evropských zemí vůbec nejvíc firem, které jsou ochotné i za současného stavu ekonomiky vysoce kvalifikovaným kandidátům nabídnout lepší ohodnocení, než pro otevíranou pozici původně plánovaly. V České republice je takových společností plných 49 %, v Evropě se jich najde jen 30 %.

„Právě v České republice mají zkušení zaměstnanci největší šanci dohodnout si s novým zaměstnavatelem nadstandardní podmínky. Přesně polovina firem přiznává, že je ochotná kvalifikovaným odborníkům připlatit - o něco lepší výsledky měla v průzkumu jen Brazílie a třeba v sousedním Rakousku je za zkušenosti ochotno zaplatit víc jen 17 % tamních podniků," říká Aleš Křížek, ředitel společnosti Robert Half pro Českou republiku. „Hlavním důvodem je fakt, že u nás firmy stále cítí nedostatek kvalifikovaných odborníků - kupříkladu ve financích a účetnictví se podle výsledků výzkumu čtyři z pěti podniků shodnou na tom, že kvůli krizi jsou zaměstnanci méně ochotní měnit práci," dodává.

Kvůli komplikovanému stavu světové ekonomiky zřejmě v České republice bude přibývat lidí zaměstnaných v oboru financí a účetnictví na dobu určitou, respektive na konkrétní projekt. Předpovídá to 19 % společností působících v ČR. A to je třetí nejvyšší číslo v Evropě - jen těsně za Belgií (22 %) a s odstupem za Lucemburskem, kde má stejný názor 31 % společností. Téměř polovina firem vidí za využitím projektového zaměstnávání způsob, jak ušetřit náklady. „Pro třetinu společností je ale hlavním důvodem přístup k jedinečným zkušenostem, které by jinak u zaměstnanců na plný úvazek hledaly jen těžko," dodává Křížek.

 

Vzdělávání firmy neomezí

Nejvýše půl roku nedobrovolně bez zaměstnání mohou zůstat kvalifikovaní zaměstnanci v účetnictví a financích, než se jim začne doba bez práce negativně odrážet na budoucí kariéře. Shodne se na tom 52 % manažerů firem podnikajících v České republice. Na druhou stranu, 11 % podniků v ČR si myslí, že se v kariéře člověka jakkoli dlouhé období bez práce nijak negativně neprojeví.

Nejčastějším opatřením proti krizi, ke kterému už firmy sáhly nebo ho plánují brzy zavést, je zastavení náboru nových zaměstnanců. K tomu už sáhla celá polovina společností podnikajících v České republice. Třetina firem pak omezuje odměny zaměstnanců.

I za současného stavu ekonomiky se ovšem společnosti podnikající v České republice jen nerady vzdávají školení a dalšího zvyšování kvalifikace svých zaměstnanců. Omezení výdajů na vzdělávání je pro většinu manažerů posledním zaměstnaneckým benefitem, který by chtěli omezovat. Shodla se na tom přesně třetina firem v průzkumu. Na druhém místě jsou podniková volna a firemní večírky s 15 procenty. Na třetím místě je volné nebo dotované občerstvení.

Komentáře