BlackBerry PlayBook podporuje "androidí" aplikace – co to znamená pro vás?

BlackBerry PlayBook od společnosti RIM (Research In Motion), jenž je v současné době očekáván odbornou i laickou veřejností, bude podporovat aplikace původně vyvinuté pro operační systém Google Android.

BlackBerry PlayBook podporuje "androidí" aplikace – co to znamená pro vás?


BlackBerry PlayBook od společnosti RIM (Research In Motion), jenž je aktuálně očekáván odbornou i laickou veřejností, bude podle dostupných informací podporovat aplikace původně vyvinuté pro operační systém Google Android. Jaké dopady to může mít na váš business? V současnosti je obtížné předpovídat, v jaké kvalitě bude ve skutečnosti možné "androidí" aplikace na PlayBooku provozovat. Zatím tak můžeme pouze barvitě spekulovat.

Co znamenají aplikace pro Android na BlackBerry PlayBook pro uživatele

Už s vydáním samotného tabletu v avizovaném čase má výrobce problémy, a proto se předpokládá, že ani čas uvedení emulátoru aplikací pro Android, oznámený na léto, nemusí být konečným termínem. Navíc se zdá, že zdaleka ne všechen software pro Android, který je dnes možné stáhnout v online obchodech Googlu a nově i Amazonu, bude na zařízení fungovat. Tablet má být totiž kompatibilní pouze s programy vytvořenými pro Android 2.3 Gingerbread.

Programy pro PlayBook mají být k dispozici na BlackBerry App World, specializovaném internetovém obchodě, a zatím nejsou informace o tom, že by se přesunuly i jinam. Vývojáři tak budou muset své výtvory upravit právě pro distribuci v App World, a potom ještě jednat s RIM o schválení konkrétního programu.

Hlavním měřítkem toho, zda bude či nebude mít „Android“ pro PlayBook úspěch, však bude samotná funkčnost emulátoru. Jestliže programy nebudou hladce a bez problémů fungovat, bude to znamenat snížení reputace jejich autorů  a vývojáři Android aplikací se tak od RIM rychle odvrátí, protože nebudou chtít marnit čas.

Abychom celé téma shrnuli – možnost používat aplikace pro Android na tabletu BlackBerry zní z uživatelského hlediska rozhodně zajímavě. Nicméně v současné době nám nezbývá než čekat, jestli celá záležitost není jen nafouknutá bublina.

Co znamenají aplikace pro Android na BlackBerry PlayBook pro vývojáře software

Předpokládáme-li, že emulátor Androidu bude fungovat bezproblémově, bude to dobrou zprávou jak pro Android, tak i BlackBerry vývojáře, zejména proto, že získají nové potenciální kupce pro své produkty. RIM slibuje vysoký stupeň API kompatibility, a tak by lidé z obou skupin vývojářů  něměli mít příliš problém s přípravou svých aplikací pro PlayBook. Je nasnadě, že potenciální investice by se díky tomu mohla vrátit velice rychle. Je však nutné zdůraznit, že stále nevíme, jak budou na nové prostředí reagovat komplexní aplikace zapojující GPS, Wi-fi či Bluetooth. Budou s PlayBookem kompatibilní všechny funkce?

Pro vývojáře samotného operačního systému může být integrace Android aplikací výhodná v tom směru, že dokáže přesvědčit více zákazníků ke koupi tohoto již tak očekávaného zařízení. Jedno možné negativum však spočívá v tom, že vývojáři zcela upustí od tvorby aplikací pro PlayBook, a místo toho se vrhnou na programy pro Android, které budou představovat možnost většího výdělku díky vyššímu počtu možných uživatelů.

Co znamenají aplikace pro Android na BlackBerry PlayBook pro IT administrátory

Zatím je těžké předpovídat, jak podpora Androidu ovlivní IT a BlackBerry administrátory. Je to proto, že RIM zatím neposkytl konkrétní informace o samotné podpoře, a tak je nejisté, jak a zda vůbec se bude Playbook připojovat k BlackBerry Enterprise Serveru (BES).  PlayBook vybavený pouze Wi-fi technologií bude muset být k přístupu na korporátní mail, kalendář a další aplikace připojen k smartphone BlackBerry přes „BlackBerry Bridge“.

Dle vyjádření společnosti RIM budou emulátory dostupné ke stažení přes BlackBerry App World a na PlayBooku budou spouštěny v bezpečném prostředí sandboxu. To znamená, že potenciální bezpečnostní rizika spojená s emulací se nepřenesou do operačního systému. IT oddělení organizací se budou bezpečností zabývat samozřejmě jako první, a tak společnost RIM v této oblasti koná maximum, aby už dopředu neodradila zákazníky v sektoru byznysu.

Dalším potenciálním problémem je, že do budoucna se nejspíše počítá se získáváním Android aplikací pro PlayBook i z jiných zdrojů než BB App World. To znamená potenciální možnost nakažení systému. Výše uvedený sandbox by ale i tak měl zabránit šíření škodlivého kódu z emulátoru kamkoliv jinam. RIM postavil PlayBook i pro byznys a dokazuje to zvýšenými bezpečnostními opatřeními. Předpokládáme také, že zařízení dovolí IT pracovníkům nastavit pro emulátor různé stupně ochrany.

BlackBerry PlayBook podporuje androidí aplikace – co to znamená pro vás?

BlackBerry PlayBook od společnosti RIM (Research In Motion), jenž je v současné době očekáván odbornou i laickou veřejností, bude podporovat aplikace původně vyvinuté pro operační systém Google Android. Co to bude znamenat pro vás jakožto běžného uživatele, vývojáře software a IT administrátora?

Je těžké předpovídat, jak moc dobře poběží androidí aplikace na PlayBooku ve skutečnosti. Zatím se neobjevilo video, které by alespoň zběžně ukazovalo (ne)plynulost jednotlivých aplikací v praxi. Zatím můžeme pouze spekulovat.

 

Co znamenají aplikace pro Android na BlackBerry PlayBook pro uživatele

 

Tak především nebudou tyto aplikace dostupné ihned. Už s vydáním samotného tabletu v avizovaném čase má výrobce problémy, a proto se předpokládá, že ani čas vydání „přehrávače androidích aplikací“, oznámený na léto, nemusí být dogmatem.

Navíc ne všechen software pro Android, který je možno stáhnout v online obchodech Googlu a nově i Amazonu, nebude na zařízení fungovat. Tablet má být údajně kompatibilní pouze s programy vytvořenými pro Android 2.3 Gingerbread.

Programy pro PlayBook mají být k dispozici na BlackBerry App World, specializovaném internetovém obchodě, a zatím nejsou informace o tom, že by se přesunuly i jinam. Vývojáři budou muset své výtvory „přebalit“ právě pro distribuci v App World, a potom ještě jednat s RIM o schválení konkrétního programu.

Hlavním měřítkem toho, zda bude či nebude mít „Android“ pro PlayBook úspěch, však bude samotná funkčnost emulátoru. Jestliže programy nebudou hladce a bezproblémů fungovat, bude to znamenat poškozenou reputaci a vývojáři Android aplikací se od RIM odvrátí, protože nebudou chtít marnit čas.

Abychom to shrnuli – možnost „přehrávat“ aplikace pro Android na tabletu BlackBerry zní z uživatelského hlediska zajímavě. Nicméně v současné době nám nezbývá než čekat, jestli celá záležitost není jen nafouknutá bublina. Doufejme, že ne.

Co znamenají aplikace pro Android na BlackBerry PlayBook pro vývojáře software

Předpokládáme-li, že emulátor Androidu bude fungovat bezproblémově, bude to dobrou zprávou jak pro Android, tak BlackBerry vývojáře, zejména proto, že budou mít nové potenciální kupce pro své produkty.

RIM slibuje vysoký stupeň API kompatibility, a tak by lidé z obou skupin vývojářů něměli mít příliš problém s přípravou svých aplikací pro PlayBook. Je nasnadě, že potencální investice by se mohla vrátit velice rychle. Je však nutné zdůraznit, že stále nevíme, jak budou na nové prostředí reagovat komplexní androidí aplikace typu GPS, wi-fi či Bluetooth software. Budou s PlayBookem kompatibilní všechny funkce těchto programů?

Pro vývojáře samotného operačního systému může být integrace Android aplikací výhodná v tom směru, že může přesvědčit více zákazníků ke koupi tohoto již tak očekávaného zařízení.

Jedno možné negativum může spočívat v tom, že vývojáři upustí od tvorby plně funkčních aplikací pro PlayBook, a místo toho se vrhnou na programy pro Android, které budou představovat možnost vyššího výdělku díky vyššímu počtu možných uživatelů.

Co znamenají aplikace pro Android na BlackBerry PlayBook pro IT administrátory

Je zatím těžké předpovídat, jak podpora Androidu ovlivní IT a BlackBerry administrátory. Je to proto, že RIM zatím neposkytl konkrétní informace o samotné podpoře, a je nejistá, jak a jestli vůbec se budou celulátní verze Playbooku připojovat k BlackBerry Enterprise Serveru (BES). PlayBook vybavený pouze wi-fi technologií bude k přístupu na korporátní mail, kalendář a další aplikace muset být připojen k smartphone BlackBerry přes „BlackBerry Bridge“.

Dle vyjádření společnosti RIM budou přehrávací emulátory dostupné ke stažení přes BlackBerry App World a na PlayBooku budou spouštěny z bezpečného prostředí sandboxu. To znamená, že potenciální bezpečnostní rizika spojená s emulací se nepřenesou do ostatních „sektorů“ operačního systému. Budou zkrátka od citlivých informací umístěných kdekoliv jinde v OS účinně izolovány. IT oddělení organizací se budou bezpečností zabývat samozřejmě jako první, a tak RIM v této oblasti koná maximum, aby už dopředu neodradil zákazníky v sektoru byznysu.

Dalším potenciálním problémem je, že do budoucna se nejspíše počítá se získáváním Android aplikací pro PlayBook i z jiných zdrojů než BB App World. To znamená potenciální možnost nakažení systému. Výše uvedený sandbox by ale i tak měl zabránit šíření škodlivého kódu z emulátoru kamkoliv jinam.

Abychom to shrnuli, RIM postavil PlayBook i pro byznys a dokazuje to zvýšenými bezpečnostními opatřeními. Předpokládáme také, že zařízení dovolí IT pracovníkům nastavit pro emulátor různé stupně ochrany.

Komentáře