Krize nekrize: Polovina firem přesto očekává vyšší nebo stejné tržby

Více než polovina IT firem působících v České republice letos očekává i navzdory zpomalení ekonomiky vyšší nebo stejné zisky jako v roce 2008.

Krize nekrize: Polovina firem přesto očekává vyšší nebo stejné tržby


Vyplývá to z bleskového průzkumu agentury CzechInvest a Czech ICT Alliance. Přes pozitivní výhledy na ziskový rok se však podle výsledků výzkumu drtivá většina ICT společností setkala s omezováním, odsouváním nebo s úplným rušením již objednaných projektů. Přesněji, celkem 86 % IT firem zažilo kvůli zpomalení ekonomiky snižování rozpočtu dohodnutého projektu nebo jeho odsouvání na později, 79 % pak dojednanou zakázku ztratilo.

Očekávané dopady zpomalení ekonomiky se přitom různí společnost od společnosti. Víc než čtvrtina firem letos počítá se zhruba stejnými výsledky jako vloni, přesně 24 procent pak kalkuluje s růstem. Na druhou stranu plných 47 % podniků se připravuje na horší časy, přičemž každý pátý z nich navíc očekává pokles tržeb o víc než o pětinu.

 

Pokles ekonomiky ovšem ICT firmám přináší i dobré zprávy. Polovina společností se shodne na tom, že pracovní trh dnes nabízí mnohem víc dostupných IT specialistů než vloni. Navíc podle tří čtvrtin firem jsou požadavky programátorů na mzdy nyní mnohem realističtější než před rokem. Výzkum také ukázal, že pokud by firmy musely šetřit, mnohem radši omezí výdaje na programátory než na obchodníky.

 

Jak z toho ven?

Přesně 65 % IT společností v České republice předpovídá, že ekonomika oživne nejdříve v polovině příštího roku. Dvě z deseti firem jsou pak ještě pesimističtější a konec recese vidí až po roce 2010. Naopak 14 firem ze sta očekává oživení hospodářství už na konci letošního roku a dvě procenta tvrdí, že krize je už za nimi.

Jako nejlepší způsob jak přečkat zpomalení ekonomiky vidí největší část firem investice do inovací, do přípravy nových produktů, a to především v rámci těch oborů, ve kterých už mají zkušenosti. Nabízet je chtějí hlavně stávajícím zákazníkům přímo v České republice. Na ty se plánuje zaměřit šest z deseti IT firem. Průzkum však současně ukázal, že jen 30 % klientů nové služby skutečně vyhledává.

 

Řada společností také plánuje víc využívat evropských i národních dotací, zvlášť těch na vzdělávání zaměstnanců nebo na další rozvoj firmy. Velký zájem je i o program ICT a strategické služby, který financuje zakládání nových center sdílených služeb - včetně těch pro vývoj softwaru.

Komentáře