Mobilní datový provoz předstihl hlasové přenosy

Společnost Ericsson na konferenci CTIA Wireless 2010, která se koná v Las Vegas, oznámila, že v prosinci 2009 předstihl mobilní datový provoz v celosvětovém měřítku hlasové přenosy.

Mobilní datový provoz předstihl hlasové přenosy


Toto zjištění vychází z měření společnosti Ericsson prováděných za běžného provozu sítí používaných ve všech částech světa.

Společnost Ericsson zjistila, že v každém z posledních dvou let narostl celosvětový datový provoz o 280 %; odhaduje se, že se v nadcházejících pěti letech objem datového provozu každoročně zdvojnásobí. Ke změně prvenství došlo v době, kdy objem datových i hlasových přenosů činil přibližně 140 000 terabytů měsíčně. Nárůst datového provozu přispívá k růstu příjmů telekomunikačních operátorů – stále více zákazníků využívá přístroje, které vytvářejí datové přenosy, např. chytré telefony a počítače. Měření ukazuje, že ve stejném období předstihl provoz sítí třetí generace provoz sítí druhé generace.

„Jedná se o významný mezník – přibližně 400 milionů uživatelů mobilního vysokorychlostního připojení v současnosti vytváří větší datový provoz, než hlasové přenosy celkem 4,6 miliardy uživatelů mobilů po celém světě,“ uvádí ve svém příspěvku předneseném na schůzi vedení v Las Vegas Hans Vestberg, prezident a generální ředitel společnosti Ericsson. „Naše praktická měření potvrzují, že lákavá možnost připojit se k internetu kdykoliv a kdekoliv povede k nárůstu využití mobilního vysokorychlostního připojení."

Sociální sítě v mobilních přístrojích a počítačích využívajících mobilní vysokorychlostní připojení nyní představují významné procento mobilního datového provozu. Například více než 200 mobilních operátorů v 60 zemích v současnosti zavádí a propaguje mobilní produkty využívající službu Facebook a více než 100 milionů aktivních uživatelů Facebooku se k této službě připojuje z mobilních zařízení.

Tento předpoklad podporuje nedávno provedená studie společnosti Ericsson zaměřená na chování spotřebitelů, která ukazuje, že 80 % uživatelů mobilního vysokorychlostního připojení chce mít přístup k internetu kdykoliv a kdekoliv. Internet se stal nedílnou součástí každodenního života. Studie se zúčastnilo 4580 spotřebitelů z šesti vyspělých zemí. Studie dále zjistila, že nárůst mobilního datového provozu způsobuje, že mobilní vysokorychlostní připojení se stává výlučně osobní záležitostí, stejně jako mobilní telefon. 80 % respondentů uvedlo, že by svůj notebook nikomu nepůjčilo, a 65 % prohlásilo, že není ochotno sdílet své mobilní vysokorychlostní připojení.

Nové chování spotřebitelů povede k tomu, že mobilní sítě bude nutné dimenzovat na datové i hlasové přenosy. Očekává se, že to bude vyžadovat rozsáhlou modernizaci a přestavbu sítě na technologie podporující všechny adresy IP a nové podpůrné systémy; jedná se o tradiční oblasti působnosti společnosti Ericsson, která tak může pomoci telekomunikačním operátorům využít tuto skvělou příležitost.

Komentáře