Obchodníci firmy Bohemia Energy uzavírají smlouvy na zabezpečených tabletech

Všichni obchodníci společnosti Bohemia Energy uzavírají nové smlouvy s koncovými odběrateli elektrické energie a plynu prostřednictvím mobilní aplikace v tabletech.

Obchodníci firmy Bohemia Energy uzavírají smlouvy na zabezpečených tabletech


 

Výzva 

Všichni obchodníci společnosti Bohemia Energy uzavírají nové smlouvy s koncovými odběrateli elektrické energie a plynu prostřednictvím mobilní aplikace v tabletech. Čistě elektronická cesta zpracování nových smluv pomohla zásadně zrychlit proces získávání nových zákazníků, výrazně snížila chybovost při vyplňování a přepisování údajů ve smlouvách a zcela odstranila nutnost tisku (jestliže si zákazník nevyžádá doručení smlouvy poštou) a fyzické archivace papírových smluv.

 Tablet se speciálními aplikacemi, formuláři, ceníky a dalšími dokumenty je základním nástrojem každého z více než 700 obchodníků Bohemia Energy, kteří každodenně navštěvují potenciální zákazníky po celé České republice. Pro Bohemia Energy je proto zcela klíčová otázka zajištění bezproblémové funkčnosti tabletů, distribuce aktuálních verzí aplikací a zabezpečení obsahu mobilních zařízení.

 Hledané řešení pro správu mobilních zařízení muselo splňovat vysoké nároky na omezení možnosti manipulace s obsahem tabletů, které jsou určeny výhradně k pracovním účelům. Bylo třeba zcela omezit možnosti instalace aplikací uživateli, výrazně omezit okruh webových stránek, které lze z tabletu otevřít a vytvořit zabezpečené úložiště pro dokumenty. Rovněž bylo nezbytné všechny tablety v maximální možné míře chránit před odcizením, ztrátou a připadnou kompromitací dat zákazníků.

Dalším   požadavkem   Bohemia   Energy   na   řešení   správy mobilních zařízení (Mobile Device Management, MDM) byla rychlost nasazení a konfigurace, možnost integrace s dalšími podnikovými  systémy  a  nenáročná  správa  celého  řešení  a všech tabletů v rámci menšího IT oddělení firmy. Všechny tyto požadavky splnilo řešení AirWatch Mobile Device Management, které v Bohemia Energy implementovala firma eMan a nyní jej spravuje společnost System4u

 

 

Klient

Společnost  Bohemia  Energy  vstoupila  na  český  trh  v  roce

2005. Jako první alternativní dodavatel začala v roce 2006 nabízet domácnostem elektřinu a o dva roky později i plyn. V  současnosti je v segmentu domácností a malých až středních firem největším alternativním dodavatelem elektřiny a plynu v České republice. Na úspěchu Bohemia Energy se značnou měrou podílí progresivní přístup k moderním technologiím, který   se   odráží   v   kompletní   digitalizaci   a   optimalizaci procesů získávání nových zákazníků a následné zákaznické péče.  Významná  část  investic  Bohemia  Energy  směřovala do zákaznického informačního systému, partnerského portálu a mobilních aplikací, prostřednictvím kterých lze uzavřít smlouvu již během první návštěvy u nového zákazníka. Související procesy (kontrola údajů, telefonické ověření se zákazníkem, přenesení do zákaznického systému atd.) mají garantovanou dobu odezvy, takže se období od uzavření smlouvy po doručení uvítacího  dopisu  novému  zákazníkovi  značně  zkrátilo,  a  to ze 14 dnů na pouhé 2 dny.

 „Digitalizace procesu uzavírání smluv s využitím tabletů se nám po všech stránkách vyplatila a setkala se s kladným ohlasem jak u našich zákazníků, tak i obchodních zástupců.  Tato doslovná transformace způsobu našeho podnikání by ovšem nikdy nebyla možná bez vyspělého řešení správy mobilních zařízení,“ říká Ing. Jiří Písařík, zakladatel a jednatel společnosti Bohemia Energy.

 

 

 

Řešení

Každý z více než 700 obchodníků společnosti Bohemia Energy je vybaven tabletem s operačním systémem Android, ve kterém vždy najde nejnovější verze aplikací, smluv, číselníků a dokumentů, které potřebuje ke své práci. Obsah tabletu je automaticky aktualizován prostřednictvím mobilního připojení k internetu a stejnou cestou jsou odesílána data z vyplněných smluv. Zcela bez připojení k internetu může obchodník pracovat až tři dny. „AirWatch MDM nám poskytuje informace o stavu jednotlivých zařízení a automaticky nás upozorní na situaci, kdy je tablet delší dobu neaktivní. Okamžitě můžeme ověřit, kde se tablet nachází a zdali je vše v pořádku,“ vysvětluje projektový manažer Ing. Pavel Paták. Data prodejní mobilní aplikace jsou v paměti tabletu uložena v šifrovaném kontejneru a zároveň se v tabletu uchovávají jen údaje právě rozpracované smlouvy. Jakmile dojde k dokončení smlouvy, jsou data přenesena na server a z paměti tabletu mizí. Pro přístup k firemním dokumentům (návody, prodejní postupy, školicí materiály apod.) se používá aplikace AirWatch Secure Locker. Kterékoli zařízení lze na dálku lokalizovat, zablokovat či smazat jeho úložiště. V případě ztráty či odcizení tabletu se jeho obsah nikdy nedostane do nepovolaných rukou.

Pro zajištění maximální možné úrovně funkčnosti tabletů jsou v rámci širokých možností konfigurace řešení AirWatch MDM zablokovány veškeré instalace dodatečných aplikací. Prostřednictvím funkce Mobile  Browsing  Management  jsou  nastaveny  povolené  internetové  stránky,  které  lze  otevřít v zabezpečeném webovém prohlížeči AirWatch Browser. Instalované aplikace jsou aktualizovány na pokyn IT administrátorů Bohemia Energy až po důkladném otestování nových verzí, nikoli přímo z obchodu Google Play. „Požadavkem Bohemia Energy bylo nakonfigurovat tablety jako výhradně pracovní nástroje, tedy bez možnosti instalace dalších aplikací a neomezeného procházení webových stránek. Řešení AirWatch MDM umožňuje tento požadavek bezezbytku splnit prostřednictvím nastavení pravidel na úrovni všech zařízení, jejich skupin či konkrétních tabletů,“ vysvětluje Ondřej Kubeček, obchodní ředitel společnosti System4u.

 O správu tabletů obchodníků se v Bohemia Energy starají dva administrátoři z firemního IT oddělení. Pokud má zaměstnanec firemního IT z Bohemia Energy se systémem AirWatch jakýkoli technický problém, může kdykoli v pracovní dny od 8 do 17 hodin požádat pracovníka podpory System4u o pomoc. Na dálku se mohou připojit k pracovní ploše tabletu a vyřešit případné potíže obchodníka na cestách. Denně řeší správci průměrně 10 incidentů. Za dva roky provozu řešení bylo z důvodu ztráty, zničení nebo odcizení vyřazeno přibližně 10 procent zařízení, přičemž nikdy se obsah citlivých dat nedostal do nepovolaných rukou.

Projekt Mobilní obchodník získal první místa v soutěžích Cacio IT Projekt roku a Internet Effectiveness Award. Díky digitální transformaci našeho obchodu jsme získali výrazný náskok před konkurencí a tisíce spokojených zákazníků. AirWatch MDM je klíčovou součástí celého řešení, na kterou se můžeme vždy spolehnout,“ Ing. Jiří Písařík, zakladatel a jednatel společnosti Bohemia Energy.

 

 

Implementační partner System4u

Společnost System4u, s.r.o. se specializuje především na mobilní technologie a jejich využití ve firmách a organizacích. Nabízí komplexní služby v oblasti podnikové mobility (EMM). Kromě specializace na Mobile Device Management se zaměřuje také na nástroje pro správu aplikací (MAM) a firemního obsahu (MCM). Vysokou přidanou hodnotou společnosti je kvalita služeb poskytovaných zákazníkům. Centrum podpory pracuje nepřetržitě 24 hodin denně po celý rok, aktivně monitoruje více než

200 serverů a spravuje téměř 30.000 mobilních zařízení. 

V roce 2012 System4u úspěšně prošel rozsáhlým auditem, v rámci kterého se podařilo naplnit veškeré požadavky norem ISO 9001 a ISO 27001. 

V roce 2015 se System4u stal exkluzivním partnerem GEMA (Global Enterprise Mobility Alliance) pro ČR a Slovensko, což zaručuje maximální rozsah a kvalitu služeb s přihlédnutím ke specifikům jednotlivých zemí.

 

  

•  Klient: Bohemia Energy 

•  Obor: Energetika 

•  Geografie: Česká republika

•  Funkce: MDM, MCM, MAM, MBM

•  Počet zařízení: 700–800

 

 


Úvodní foto: Avnet
Komentáře