Canonical vydal Ubuntu Linux 14.04 LTS, má lepší podporu cloudu

Nová verze s dlouhodobou podporou ze zaměřuje na větší podporu cloudových technologií. Je první LTS edicí s podporou 64bitových procesorů ARM a Power.

Canonical vydal Ubuntu Linux 14.04 LTS, má lepší podporu cloudu


Ubuntu Linux - přestože je open-source a dostupný zdarma - myslí i na firemní uživatele. Důkazem toho je i to, že se postupně objevily edice s označením LTS (long-term support), který mají delší dobu podpory, aktuálně je to již 5 let. Není také omezena jen na desktopové uživatele, ale má varianty pro servery (varianty Server, Cloud a Core) a mobilní uživatele (varianty Phone a Tablet). V této souvislosti stojí za to připomenout, že Canonical usiluje o vstup na trh se smartphonem, který by pohánělo právě Ubuntu.

Verze 14.04 LTS, která právě vychází, nese kódové označení Trusty Tahr (věrný kozel) a mezi jinými novinkami přináší větší podporu cloudových technologií, především technologie OpenStack, ve které spolupracuje s dalšími předními výrobci. Verze 14.04 je také první LTS edicí, která podporuje 64bitové procesory ARM a POWER. Cannonical si také hodně slibuje od nasazení Ubuntu na microserverch na platformě ARM: Těch totiž může být v jednom racku až dvacetinásobně více, a to dává nové technologické možnosti.

Komu se nelíbí poměrně specifické pracovní prostředí Unity, může sáhnout po jiné variantě, která nainstaluje jako výchozí alternativní desktop, například osvědčené německy precizní KDE (varianta Kubuntu) nebo na systémové prostředky úspornější XFCE (Xubuntu) nebo přímo spartánské LXDE (Lubuntu). Jsou i distribuční varianty zaměřené na školství (Edubuntu) nebo multimédia (Ubuntu Studio). Ne všechny však udržují celou pětiletý cyklus podprory u LTS verzí.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Windows XP končí, čím je nahradit? Volba 3: už žádná Windows!
Končící Windows XP stále používá 21 procent počítačů v ČR. V dubnu 2014 budou k dispozici poslední bezpečnostní aktualizace pro tento systém. Může to být vhodná příležitost přejít na některou z konkurenčních platforem jako je OS X či Linux?
→ Ubuntu Phone OS startuje, bude konkurencí pro iOS nebo Android?Společnost Canonical spustí speciální verzi svého operačního systému Ubuntu, která bude určena speciálně pro tablety.

G+


Úvodní foto: ubuntu.com
Komentáře