Cloud Azure implementuje superpočítače Cray

Světu cloudu v současné době dominuje podnik Amazon Web Services (AWS), který za sebou nechává Google Cloud Platform a Microsoft Azure. Minimálně druhá z těchto služeb ale nyní ukazuje, že si to nechce nechat líbit.

Cloud Azure implementuje superpočítače Cray


Ve snaze zvýšit svou konkurenceschopnost nyní Microsoft podepsal smlouvu o partnerství s výrobcem superpočítačů Cray, který tak do cloudové služby Azure přidá svoje stroje. Cílem je přilákat ke službě uživatele, jejichž činnost vyžaduje tzv. HPC computing, neboli výpočetní techniku pro vysoké pracovní zátěže, kterou by si jinak museli obstarat on-premise.

Zatímco některé pracovní zátěže vyžadují výkonnější systémy s FPGA a GPU, mnoho cloudových aplikací si vystačí s relativně nízkorozpočtovými virtualizovanými počítači. Existuje nicméně rostoucí poptávka po skutečném superpočítačovém výkonu v cloudu. K příkladům možného využití patří klimatologie, medicína, umělá inteligence a vědecký výzkum. Tato úroveň výpočetního výkonu už není vůbec levná a tak ji mnoho uživatelů doposud nemělo šanci využívat.

Cray do datových center Azure přinese svoje superpočítače XC a CS, jakož i ukládací systémy ClusterStor. Ty budou přímo zapojeny do sítě Azure, což umožní snadnou integraci například s virtuálními stroji či datovými úložišti Azure.

Na rozdíl od tradičních služeb cloud computingu budou takové systémy dostupné pouze jako dedikované zdroje. To znamená, že svůj výkon nebudete moci dynamicky škálovat tak jednoduše. Výhodou přechodu do cloudu je pro uživatele přístup ke špičkovému hardwaru bez nákladů a nutnosti údržby, které jsou spojené s on-premise řešeními.

Zdroj: Techspot.com


Úvodní foto: (c) T. L. Furrer - Fotolia.com
Komentáře