Globální výdaje na veřejné cloudové služby v roce 2016 přesáhnou 200 miliard USD

Podle analýzy výzkumné společnosti Gartner bude růst trhu cloudových služeb stimulován pokračujícím odklonem od tradičního IT.

Globální výdaje na veřejné cloudové služby v roce 2016 přesáhnou 200 miliard USD


Celosvětový trh veřejných cloudových systémů podle prognóz společnosti Gartner letos dosáhne hodnoty 204 miliard USD, což představuje 16,5% meziroční nárůst oproti roku 2015.

„Veřejné cloudové služby nadále vykazují vysoké tempo růstu na všech trzích a společnost Gartner očekává, že tento trend bude pokračovat až do roku 2017,“ říká ředitel výzkumu Sid Nag. „Rychlý růst odráží odklon od tradičních IT služeb, který souvisí s realizací podnikových strategií digitalizace.“

Rozpočty na IT rostou tempem 1-3 %, přičemž cloudové služby jsou jedním z nejrychleji rostoucích segmentů IT,“ říká analytik Zeus Kerravala ze společnosti ZK Research. „Zatímco tradiční balíkový software vykazuje růst okolo 3 %, cloud až pětinásobný. Cloud nejen výrazně zjednodušuje IT, ale také zvyšuje akceschopnost podniku.“

Podle společnosti Gartner nejrychleji poroste poptávka po službách typu infrastruktura jako služba (IaaS), u níž se letos očekává 38,4% nárůst na hodnotu 22,4 miliardy USD na konci roku.

Růst se očekává i u cloudových aplikačních služeb (software jako služba, SaaS), a to meziročně přes 20 % na 37,7 miliardy USD, v segmentu cloudových služeb pro správu a zabezpečení o 24,7 % a cloudových služeb aplikační infrastruktury (platforma jako služba, PaaS)  o 21,1 %.

Kerravala říká, že jsme teprve na začátku éry cloudu a odhaduje, že takto rychlé tempo růstu trhu cloudových služeb potrvá příštích pět až sedm let.

„Mnoho podniků se cloudu obává kvůli bezpečnosti. Domnívám se ale, že s rostoucím počtem uživatelů cloudových služeb tyto obavy postupně pominou,“ Kerravala předpovídá.


Úvodní foto: (c) T. L. Furrer - Fotolia.com
Komentáře