Konec obav o ochranu dat v cloudu: Dropbox spustí datová centra v Evropě

Cloudová služba Dropbox postaví nová datová centra pro evropské zákazníky a otevře v Evropě také nové pobočky. Pro Dropbox, který má v Evropě desítky tisíc zákazníků, je takový počin nejen dobrých obchodním tahem, ale i životní nutností.

Konec obav o ochranu dat v cloudu: Dropbox spustí datová centra v Evropě


Poskytovatel cloudového datového úložiště Dropbox spustí nová datová centra na území v Evropské unie. Vedle nové infrastruktury přidá v Evropě sanfranciská společnost ke stávajícím třem pobočkám v Londýně, Paříži a Dublinu další dvě. Počet nových datových center není zatím znám, nové pobočky budou v Hamburku a Amsterdamu.

Dropbox své plány vysvětluje změnami v potřebách zákazníků v Evropě, především z hlediska unijních předpisů na ochranu dat. Poté, co Soudní dvůr Evropské unie prohlásil za neplatné rozhodnutí Evropské komise z roku 2000, podle kterého Spojené státy zajišťují odpovídající úroveň ochrany osobních údajů předávaných do USA z Evropy.

Konec evropsko-americké dohody o „bezpečném přístavu“ (tzv. safe harbor) pro data znamená nejistotu pro evropské společnosti, které ukládají data v cloudech amerických poskytovatelů. Vedle předpisů

Dropbox je pod značným tlakem, protože tři čtvrtiny jeho uživatelů pochází z jiných zemí než USA, včetně desítek tisíc zákazníků z EU. Pokud si chce Dropbox evropský byznys zachovat, je pro něj vybudování datových center v Evropě nutností.

Hlavním problémem, který vedl ke zrušení evropsko-americké dohody na základě obav o ochranu soukromí, byly snahy amerických úřadů o přístup k informacím uloženým v amerických datových centrech bez ohledu na to, odkud data pochází a kdo je vlastní. Po nedávných teroristických útocích v Paříži pravděpodobně takové tlaky zesílí, což znesnadní americkým technologickým firmám bez infrastruktury v příslušných zemích nebo regionech získávání zahraničních zákazníků  a zaměstnanců.

Dropbox proto není jediný – podobné kroky podnikají i další poskytovatelé clloudových služeb jako Amazon, Microsoft, NetSuite nebo Tableau.


Úvodní foto: (c) T. L. Furrer - Fotolia.com
Komentáře