Skype směřuje do cloudu, cestou opustí některé systémy

Komunikační služba Skype, původně založená na síti typu peer-to-peer, přechází na novou, centralizovanou cloudovou architekturu a opouští některé systémy. Změna by měla službu zkvalitnit a přinést nové funkce.

Skype směřuje do cloudu, cestou opustí některé systémy


Skype, oblíbená služba pro zasílání rychlých zpráv a videohovory, kterou vlastní společnost Microsoft, bude nově založená na cloudové architektuře. Mezi hlavní přínosy této změny bude patřit lepší synchronizace zpráv mezi různými zařízeními, skupinové vidohovory z mobilních zařízení a živé překlady konverzací.

Jedná se o důležitý krok vzhledem k tomu, že Skype čelí konkurenci ze strany celé řady podobných služeb, jako je Google Hangouts, WhatsApp, Telegram, Line nebo WeChat.

Microsoft neuvedl, zda změna bude mít vliv na ochranu soukromí uživatelů. Podle jeho prohlášení se zásady ochrany soukromí nemění a veškerá audio a video komunikace je šifrovaná.

Přechod na novou architekturu bude znamenat konec podpory některých starších platforem. Skype nebude k dispozici pro chytré televize a kapesní herní konzoli PlayStation Vita, ani pro zařízení Apple iPad a iPhone se systémem starším než iOS 8 a zařízení se systémem Android starším než 4.0.3.

Uživatelé počítačů Mac budou moci cloudového klienta Skype užívat, pokud mají systém OS X Snow Leopard nebo novější. Nejdelší zpětnou kompatibilitu Microsoft nabídne uživatelům operačního systému Windows, a to až do 15 let staré verze Windows XP, která již sama o sobě není podporovaná.

Microsoft nedávno vydal aktualizace beta verze aplikace Skype pro desktopovou i mobilní verzi Windows 10 a alfa verze klientů pro Linux a Chrome OS.


Úvodní foto: (c) T. L. Furrer - Fotolia.com
Komentáře