SMB: Polovina zaměstnanců si posílá práci domů přes soukromý email

Bezpečný přístup k informacím odkudkoli je hlavní cestou ke zvýšení produktivity malých a středních firem (SMB) v Česku. Dobrou zprávou je, že oproti loňsku výrazně vzrostl počet lidí, kteří k zajištění vzdáleného přístupu k datům používají bezpečné firemní nástroje. Špatnou zprávou je, že současně roste i počet lidí, kteří si stále práci domů posílají přes soukromý email.

SMB: Polovina zaměstnanců si posílá práci domů přes soukromý email


Data vyyplývají to z nového ročníku průzkumu Náskok díky technologiím, který si nechal zpracovat Microsoft. Využívání firemního cloudu letos oproti roku 2015 výrazně vzrostlo (z 29 % na 43 %) a Česko se tak z loňských spodních příček dostalo na evropský průměr (45%). Téměř polovina (46 %) zaměstnanců si ale stále ještě posílá pracovní soubory na soukromý email, což je o 7 procentních bodů více než loni. Využívání spotřebitelských úložišť se zdvojnásobilo (ze 14 % na 30 %). Soukromé maily ani běžná úložiště přitom nemohou zajistit potřebnou míru ochrany citlivých obchodních informací. 

Lidé chápou nutnost dobře chránit informace, ke kterým na dálku přistupují. 9 z 10 šéfů a 79 % zaměstnanců zdůraznilo, že při práci mimo kancelář je nezbytné zajistit bezpečnost dat. „Jenže praxe stále ještě pokulhává. Používání soukromých mailů pro sdílení pracovních dokumentů může pro firmy představovat časovanou bombu,“ uvedl Ondřej Novodvorský, ředitel pro malé a střední firmy, Microsoft. "Do práce patří profesionální pracovní nástroje a platí to i o technologiích."

Vzdálený přístup k pracovním dokumentům
 
Není přitom řešním mobilitu omezovat. V letošním průzkumu uvedly téměř tři čtvrtiny (72 %) zaměstnanců českých SMB, že možnost pracovat mimo kancelář zvyšuje jejich produktivitu. Firmy by se jejím omezením připravily o důležitý zdroj výkonnosti, kreativity i nových obchodních příležitostí. „Lidé dnes mobilně žijí a jsou zvyklí komunikovat a sdílet na dálku. Pokud firma svým zaměstnancům nenabídne bezpečné nástroje a nenaučí je správně používat, najdou si jinou cestu. A to může být pro bezpečnost firemních dat velký problém,“ řekl Ondřej Novodvorský.
 
Hodně cestuji a pracuji mimo kancelář. Dříve jsem si  na pobyty v zahraničí brala USB klíč a s kolegy si telefonovala. Měla jsem štěstí, že jsem nikdy nic neztratila, snad kromě času při hledání, která verze dokumentu platí,“ uvedla Helena Kohoutová, majitelka Agentury Helas, která pořádá obchodní a networkingové akce. 

Čtěte také:
Apple nejspíš prodlouží cyklus obměny telefonů iPhone na tři roky
Apple bude své chytré telefony iPhone letos inovovat evolučním spíše než revolučním způsobem a do budoucna prodlouží cyklus zásadnější obměny modelové řady na tři roky. Na vině je údajně pomalý pokrok ve vývoji hardwaru pro mobilní telefony.

 


Úvodní foto: © lichtmeister - Fotolia.com
Komentáře