Naložte kontejnery na Oracle

Podívejte se náš on-line webcast o moderních technologiích. Vysílat se bude živě ve středu 24.2.2021 od 10:00 do 11:30 hod.

Naložte kontejnery na Oracle


Podle titulku by se mohlo čtenáři zdát, že se dočte něco zajímavého z odvětví logistiky. Není tomu tak. Úplně od věci tato myšlenka ale není, neboť právě kontejnerizace v dopravě je velmi často využívána jako přirovnání, pokud chcete někomu vysvětlit téma kontejnerizace v IT. To však není ambicí tohoto příspěvku. Cílem je poukázat na oblíbenost a atraktivitu kontejnerizace a její nesporný přínos na cestách digitální transformace.

Jak reaguje Oracle na transformace v IT?

Oracle hraje významnou roli společnosti, která pomáhá firmám s digitalizací, transformací a inovacemi. Nejen v úloze poskytovatele technologií pro samotný provoz aplikací a služeb, ale také v roli poradce, jak maximálně tyto moderní technologie využít, a dosáhnout tak očekávaných výsledků. Oracle sám, jako druhá největší SW společnost na světě, prochází transformací a investuje ohromné množství prostředků do budování robustní cloudové infrastruktury.

Specifickou disciplínou je transformace vlastních aplikací do režimu cloud-native. Zkušenosti nabyté provozem těchto enterprise aplikací na Oracle cloudu nyní prostřednictvím technologií a specialistů nabízíme od start-upů až po zákazníky jakékoliv velikosti. Aktuální technologie Oracle jsou na špičce a můžete očekávat služby od infrastruktury až po aplikace podporované automatizací, umělou inteligencí, autonomním konceptem apod.

Proč se v Oracle aktuálně věnujete právě kontejnerizaci?

Kontejnerizaci jsme pro naše aktuální aktivity, workshopy a webináře nevybrali náhodou. Obecně je zde technologie kontejnerů už poměrně dlouhou dobu. Je to důležitý architektonický stavební blok, který je v dnešní době u DevOps týmů velmi oblíbený. Zejména pro svoji snadnou přenositelnost, jednoduchou škálovatelnost, a hlavně je kontejnerizace v souladu se stále oblíbenější tzv. microservices architekturou. Každá společnost hledá způsoby, jak inovovat, modernizovat a zlepšit své fungování ať už interně nebo směrem ke svým zákazníkům. Moderní technologie prostě hýbou světem.

Záleží hodně na tom, jak mají společnosti nastavenou strategii. Pokud je to strategie cloud-native first, jistě volí platformní a co nejvíce poskytovatelem spravované služby. Cílem je minimalizovat provoz a soustředit se na aplikace. Občas je třeba přijmout určitou úroveň tzv. vendor lock-in. Pokud jde o modernizaci existující monolitické aplikace, je třeba často volit jiné technologie, které nebudou vyžadovat například přepis celé aplikace.

Architektura kontejnerizace umožňuje od sebe oddělit jednotlivé služby nebo malé aplikace, které si s sebou v kontejneru nesou vše potřebné a vykonávají jenom jeden konkrétní úkol a navzájem spolu komunikují pomocí API (Application Programming Interface). Tím se může značně zjednodušit nejen modernizace, ale i samotný provoz celého řešení z pohledu nových verzí, aktualizací, úprav apod. Dopady se tak týkají pouze samotného kontejneru, a nikoliv celé aplikace. Kontejnerizace tedy umožňuje úpravu nebo tvorbu aplikací s využitím aktuálních trendů, například public cloud, a zároveň zachovává určitou míru svobody v kontextu snadné přenositelnosti.

Proč by zákazník měl zvažovat Oracle cloud?

Cloud je pro většinu společností díky digitální transformaci dalším přirozeným vývojovým stupněm. Společnosti se začínají více soustředit na samotný přínos IT, kdy cílem je trávit méně času správou technologií a co nejvíce vyžívat jejich přínosy. Proto se upínají k managed services, tedy technologiím, které jsou jim blízké, a zároveň poskytované jako služba. Ideálně pak někým, kdo umí zaručit bezpečný a stabilní provoz, ale také má zkušenosti s provozováním služeb na požadované úrovni.

Tím je bezesporu právě Oracle Cloud (OCI) a jedna z mnoha služeb nazývaná Oracle Container Engine for Kubernetes (OKE). Zákazníci se tak mohou soustředit plně na aplikační část a své kontejnery bez nutnosti řešit operativu, infrastrukturu, monitoring apod. Toto vše je poskytováno formou služby a zákazník platí pouze za spotřebovaný výkon v čase. Zároveň je to určitý mezikrok k přechodu na cloud-native aplikace. Toto vše klient dostane v atraktivní ceně s garantovaným SLA pro dostupnost, výkonnost a správu v Oracle cloudu.

Zúčastněte se našeho on-line živého vysílání ve spolupráci s vydavatelstvím Internet Info DG nejen s tématem kontejnerizace. Připojit se můžete 24. února od 10 hodin. Info o bezplatné registraci a další podrobnosti k webcastu najdete na odkazu níže.

Jan Matějka, senior digital transformation specialist EMEA, Oracle

Registrace

Webcast proběhne ve středu 24. 2. od 10:00 do 11:30. Postačí jen stručná registrace zde; po vyplnění formuláře obdržíte e-mailem bližší instrukce.

Pokud při registraci uvedete i své telefonní číslo, přijde vám včas upozornění v podobě SMS.

Redakční videopozvánka

Podívejte se na naší videopozvánku, kde si o chystaném webcastu povídá šéfredaktor Computerworldu Radan Dolejš s Janem Matějkou, Senior digital transformation specialistou ze společnosti Oracle.


Úvodní foto: Internet Info DG
Komentáře