Erste: ropa bude opět za 200 USD

Analytici Erste Group se opět pokusili nahlédnout do budoucnosti a obraz, který tam viděli není příliš pěkný. Podle jejich očekávání se ceny ropy v roce 2009 vyšplhají na 55 USD za barel a v dlouhodobé perspektivě až na 200 USD za barel při předpokádaném snížení poptávky o přibližně 1 % v letech 2009 a 2010.

Erste: ropa bude opět za 200 USD


"Éra levné ropy se každopádně blíží svému konci, jelikož jednoduše a levně využitelné rezervy jsou pomalu ale jistě vyčerpány", prohlásil Ronald Stöferle, analytik Erste Group v ropném sektoru. Silný nárůst závislosti na státních ropných koncernech a současný extrémně malý podíl soukromých ropných společností na produkci a na rezervách hovoří rovněž pro dlouhodobý nárůst cen ropy. Strukturální problémy ropného průmyslu spočívají z dlouhodobé perspektivy ve zmeškání příležitosti jednat, jehož důsledky nyní začínáme pomalu pociťovat. Přesný bod dosažení, popř. překročení celosvětového těžebního maxima předpovědět nelze. Závislost na ropných gigantech a pokles produkce v četných zemích s velkou produkcí ropy jako je Mexiko, Norsko a USA se však zdají být jednoznačným signálem. "Skutečnost, že v posledních deseti letech došlo i přes silný nárůst cen k poklesu těžebních výkonů mezinárodních ropných koncernů, je velmi výmluvná", prohlásil Stöferle.

Pozitivním aspektem rekordního sprintu cen ropy v loňském roce je nepochybně skutečnost, že byla rozpoutána veřejná diskuze ohledně takových témat, jako je spolehlivost zásobování a obrácení pozornosti k obnovitelným zdrojům energie. Přechod k alternativním zdrojům energie by měl rovněž mírotvorný aspekt, jelikož by tak bylo zažehnáno vzrůstající nebezpečí válečných konfliktů o energetické zdroje, nemluvě o prospěšnosti pro životní prostředí. Nicméně, jakmile došlo k opětovnému poklesu cen, byla tato veřejná diskuze zatlačena do pozadí.

 Analytici Erste Group však zdůrazňují, že čím déle setrvá cena ropy na úrovni 40 USD a níže, tím rychleji se v budoucnosti sníží nabídka, jelikož na této cenové úrovni dojde k odkládání, popř. rušení investičních a výzkumných programů. V současné době činí hodnota investic méně než 20 % doporučeného objemu, potřebného k oživení produkce ze současných 86 milionů barelů na 125 milionů barelů do roku 2030.

 Předpokládané snížení poptávky o přibližně 1 % v letech 2009 a 2010
Z celkového pohledu očekává Erste Group snížení poptávky přibližně o 1 % v letech 2009 a 2010.  Nabídka mimo OPEC poklesne dle mínění analytiků díky klesající produkci v Rusku, v Mexiku a v Severním moři o 0,6 %; OPEC sníží pravděpodobně objem těžby přinejmenším o další 2 až 3 miliony barelů za den. Na svém příštím zasedání v březnu tohoto roku OPEC zřejmě sníží těžební cíl nejméně o 1 milion barelů za den. Produkce by se tom případě snížila již o celkem 5,2 mil. barelů, což odpovídá téměř 6 % celkové poptávky. V roce 2001 byla produkce snížena ve čtyřech krocích o 5 mil. barelů (19 % celkové produkce OPEC), což mělo za následek šestiletý růstový trend. V současné době činí pokles 14,5 % celkové produkce OPEC, avšak tentokrát se ekonomické kontrakce zdají být daleko dramatičtější než v roce 2001.

 V případě, že dojde k brzkému útěku do "naturálií", bude z něj ropa profitovat
Až se znovu otevřou monetární zdymadla a rychlost oběhu peněz opět vzroste, mohlo by v tomto silně inflačním prostředí dojít k útěku do naturálií. Souvislost mezi penězi podporujícími růst a cenou ropy se ukázala z historického hlediska jako velmi pozitivní, což jasně indikuje vyšší ceny ropy. Z takového vývoje by těžily suroviny, především ropa a zlato.

Současně přestane v dlouhodobém výhledu cena ropy fungovat na principu nabídky a poptávky a namísto toho bude závislá na oligopolitických zásadách několika málo států s velkou těžební produkcí. Vzhledem k tomu, že i těžba bude z hlediska nákladů neustále dražší, že bude realizován pouze zlomek potřebných masivních investic, a že mnoho ropných polí, ale i zemí s velkou těžbou již překročilo svůj produkční vrchol, dají se v dlouhodobé perspektivě očekávat opět výrazně vyšší ceny. Ceny ropy ve výši  200 USD za barel jsou proto v horizontu tří až pěti let zcela dobře možné.

Pro rok 2009 se očekává stabilizace a mírné zotavení - atraktivní poměr šance k riziku
Jelikož lze nyní stranu poptávky díky aktuálním kontrakcím ekonomiky, jejich důsledkům a době trvání jen velmi těžko odhadnout, vycházejí analytici Erste Group z pomalejšího pohybu směrem nahoru, v současné cenové úrovni však vidí velmi atraktivní poměr šance k riziku. Nicméně, v případě zjevného zlepšení globálního ekonomického výhledu, budeme svědky opětovné silné fáze. "Proto očekávám pro rok 2009 průměrnou cenu ve výši 55 USD za barel, jakmile však dojde k trvalému konjunkturálnímu zotavení překročí cena velmi brzy 70 USD," prohlásil Ronald Stöferle.

 A na závěr kratší, ale o to výstižnější analytický závěr z úst krále Abdullaha Al Sauda: "Můj otec jezdil na velbloudovi, já jezdím autem, můj syn lítá jetem. Jeho syn bude zase jezdit na velbloudovi."

Komentáře