Oracle ve čtvrtém čtvrtletí vykázal o 27 procent vyšší zisk

Příjmy z nových licencí na aplikace vzrostly ve čtvrtém čtvrtletí o 36 procent, příjmy z nových licencí na technologie vzrostly ve čtvrtém čtvrtletí o 23 procent. V EMEA regionu zaznamenal Oracle silný růst.

Oracle ve čtvrtém čtvrtletí vykázal o 27 procent vyšší zisk


Společnost Oracle Corporation oznámila, že se jí ve čtvrtém čtvrtletí fiskálního roku 2008 podařilo zvýšit zisk na akcii podle principů GAAP o 27% na 0,39 dolaru v porovnání se stejným čtvrtletím předcházejícího roku. Celkové tržby podle principů GAAP za čtvrté čtvrtletí vzrostly o 24% na 7,2 miliardy dolarů, zatímco čtvrtletní čistý zisk podle principů GAAP vzrostl o 27% na 2,0 miliardy dolarů. Celkové GAAP tržby ze softwaru vzrostly o 26 procent na 6,0 miliardy dolarů. GAAP tržby z nových licencí na software vzrostly o 27%, přičemž tržby z nových licencí na databáze a middleware vzrostly o 23% a tržby z nových licencí na aplikace vzrostly o 36%. GAAP tržby z aktualizovaných licencí na software a z produktové podpory vzrostly o 25% na 2,8 miliardy dolarů. GAAP tržby ze služeb vzrostly o 18 procent na 1,3 miliardy dolarů.

Non-GAAP zisk na akcii za čtvrté čtvrtletí vzrostl o 27% na 0,47 dolaru a non-GAAP čistý zisk vzrostl o 27% na 2,4 miliardy dolarů.

GAAP zisk na akcii za fiskální rok 2008 vzrostl o 30% na 1,06 dolaru. Tržby podle principů GAAP za fiskální rok 2008 vzrostly o 25% na 22,4 miliardy dolarů, zatímco roční čistý zisk podle principů GAAP vzrostl o 29% na 5,5 miliardy dolarů. Celkové GAAP tržby z nových licencí na software za tento rok vzrostly o 28% na 7,5 miliardy dolarů, přičemž tržby z nových licencí na databáze a middleware vzrostly o 24% a tržby z nových licencí na aplikace vzrostly o 38%. Celoroční GAAP tržby z aktualizovaných licencí na software a z produktové podpory vzrostly o 24% na 10,3 miliardy dolarů. Roční GAAP tržby ze služeb vzrostly o 21 procent na 4,6 miliardy dolarů. GAAP provozní marže vzrostly za fiskální rok 2008 téměř o 200 setin procenta na 35%.

Non-GAAP zisk na akcii za fiskální rok 2008 vzrostl o 29% na 1,30 dolaru. Roční non-GAAP čistý zisk vzrostl proti fiskálnímu roku 2007 o 28% na 6,8 miliardy dolarů.

"Non-GAAP provozní marže vzrostla za fiskální rok 2008 o 200 setin procenta na rekordních 43,0 procenta," řekla prezidentka a finanční ředitelka společnosti Oracle Safra Catz. "Non-GAAP zisk na akcii vzrostl za tento rok o 29% a za posledních pět let se ztrojnásobil. Oracle vytvořil solidní meziroční výsledky."

"Tržby Oracle z nových licencí na aplikační software vzrostly ve fiskálním roce 2008 o 38%, zatímco SAP ve svém posledním fiskálním roce dosáhl nárůstu tržeb z nových licencí na software jen o 13%," řekl prezident Oracle Charles Phillips. "Je to už třetí rok v řadě, kdy připravujeme SAP o podíl na aplikačním trhu."

"Před čtyřmi lety jsme veřejně ohlásili pětiletý plán zvyšovat non-GAAP zisk na akcii o 20% ročně," řekl generální ředitel společnosti Oracle Larry Ellison. "Za poslední čtyři roky se nám daří tento plán překračovat a dosahovat více než 26% ročního růstu non-GAAP zisku na akcii."

Výsledky Oracle v EMEA regionu

Společnost Oracle Corporation se svými produktovými nabídkami v Evropě, na Blízkém východě a v Africe (region EMEA) ve fiskálním roce 2008 a čtvrtém čtvrtletí 2008nadále slavila úspěchy u zákazníků v široké řadě průmyslových sektorů.

Za fiskální rok 2008 (který skončil 31. května 2008) vykázal region EMEA tržby 7,9 miliardy dolarů podle principů GAAP, což je proti fiskálnímu roku 2007 nárůst o 32%. Tržby z nových licencí na software za fiskální rok 2008 vzrostly proti předchozímu roku o 35%. Tržby podle principů GAAP za čtvrté čtvrtletí jsou 2,7 miliardy dolarů, což je 34% nárůst proti stejnému období předchozího roku, přičemž tržby z nových licencí na software vzrostly dokonce o 41%.

"V regionu EMEA to bylo vynikající čtvrtletí a úspěšný rok. Náš úspěch stojí na kvalitním portfoliu horizontálních a oborově specifických aplikací spolu s databázemi, middlewarem, nástroji pro řízení podnikové výkonnosti a analytickými řešeními, která jsou předem integrována a založena na otevřených standardech. Zákazníci chtějí spoléhat na několik málo strategických dodavatelů softwaru a čím dál častěji si pořizují ucelená řešení Oracle - aplikace, middleware a databázi. Zaznamenali jsme vynikající ohlas na všechny naše produktové sady, které jsme získali akvizicemi, což opět potvrdilo úspěch naší akviziční strategie." Sergio Giacoletto, výkonný viceprezident společnosti Oracle pro Evropu, Blízký východ a Afriku.

Komentáře