Platy IT specialistů vzrostly

Podle analýzy tuzemské technologické společnosti S and T Services, rostly platy v odvětví IT letos v průměru o pět procent. Některé specializované profese si však na platech přilepšily více.

Platy IT specialistů vzrostly


Podle analýzy tuzemské technologické společnosti S&T Services, rostly platy v odvětví IT letos v průměru o pět procent. Některé specializované profese si však na platech přilepšily více.„Úzce specializovaní odborníci, kterých je nedostatek – například vývojáři softwaru, systémoví inženýři a analytici – si meziročně na platech polepšili více jak o pět procent v závislosti na své odborné úrovni,“ řekla Olga Svobodová, ředitelka lidských zdrojů společnosti S&T Services. Podobně růst platů odhadl i analytik Oldřich Neužil ze společnosti HayGroup, která se zabývá řízením lidských zdrojů: „V průměru se drží meziroční mzdový nárůst ve specializovaných IT profesích na českém trhu mezi pěti a deseti procenty.“

Podle analýzy platy rostou nejméně hardwarovým specialistům, kterých je na trhu relativní dostatek. „Naopak největší poptávka je po zkušených vývojářích softwaru, jakými jsou například specialisté technologií JAVA, nebo po systémových inženýrech se specializovanými certifikacemi Cisco či Microsoft a po konzultantech s hlubokými odbornými znalostmi,“ uvedla Olga Svobodová.

Fluktuace odborníků mezi společnostmi působícími na IT trhu představuje pro ředitele lidských zdrojů značný problém. Úzce zaměřených odborníků bývá nedostatek zejména v okamžiku, kdy v Česku začnou zakládat pobočky velká nadnárodní technologická centra. „Zahraniční IT společnosti totiž odměňují své zaměstnance v průměru o 5 až 20 % více než ryze české firmy. Především menší české společnosti se tak potýkají s vyšší fluktuací IT specialistů,“ řekl analytik Oldřich Neužil z poradenské společnosti HayGroup.

Firmy napříč IT trhem si proto udržují loajalitu zaměstnanců i prostřednictvím nadstandardních firemních benefitů. Běžné výhody, jako týden dovolené navíc, notebook, mobilní telefon a služební automobil, jsou totiž IT specialisty brané jako samozřejmost.
Komentáře