3G sítě budou ještě dlouho základem mobilního internetu, proto se musí optimalizovat

Alespoň to říká analýza firmy Ericsson. Doufám, že si ji přečtou i tuzemští mobilní operátoři. Ti - jak se zdá - již rozvoj 3G sítí odepsali.

3G sítě budou ještě dlouho základem mobilního internetu, proto se musí optimalizovat


Přestože největší pozornost mají současně 4G (LTE) a připravované 5G sítě, 3G (WCDMA/HSPA) tvoři základ mobilního internetu. V loňském roce vzrostl počet uživatelů sítí 3G o 60 % a odhaduje se, že do roku 2020 budou 3G sítě nabízet mobilní internet 90 % světové populace. I z důvodu rostoucího počtu uživatelů 3G sítí je třeba je dále rozvíjet a optimalizovat, aby zvládly očekávaný nápor. Společnost Ericsson předpokládá, že i přes rostoucí výstavbu 4G sítí a příchod 5G sítí bude i nadále pokračovat růst počtu uživatelů 3G sítí založených na technologiích WCDMA/HSPA.

V roce 2020 by měly tyto sítě pokrývat 90 % světové populace a počet uživatelů by měl dosáhnout 4,5 miliardy. 3G sítě tak budou i v budoucnu základem mobilního připojení k internetu.

Důvodem stále rostoucí poptávky po 3G sítích bude i v budoucnu cena chytrých telefonů. Ty nejlevnější, které jsou ale často jedinou volbou pro mobilní zákazníky v mnoha částech světa, totiž nepodporují 4G sítě. Vždy však ale podporují k připojení k internetu přes 3G technologie WCDMA/HSPA. Na růst objemu datového provozu v 3G sítích bude mít vliv i stále větší počet aplikací a zařízení M2M (machine-to-machine), které kvůli úspoře nákladu budou využívat jen 3G sítě, které ale jejich nároky dokáží plně uspokojit.

Pro mobilní operátory to znamená, že musí i nadále rozšiřovat 3G pokrytí a dostupnost mobilního internetu a i nadále investovat do svých 3G mobilních sítí. Současně také musí řešit optimalizaci svých 3G sítí, aby zvládaly obsluhu stále většího počtu zákazníků, kteří navíc budou očekávat podobnou kvalitu služeb a zákaznickou zkušenost jako v sítích 4G, byť s přihlédnutím k možnostem 3G technologií. Na všechny stávající mobilní sítě, 2G, 3G i 4G, se budou muset mobilní operátoři podívat z pohledu plánování rádiového spektra a jeho nejefektivnějšího využití pro stále rostoucí počet zákazníků, se zvyšujícími se nároky na objem přenesených dat.

Tolik pohled firmy Ericsson, který je především pohledem globálním. Jak to bude nadále v Česku, to ještě uvidíme. Přes masivní reklamní masáž, abychom kupovali zařízení s LTE, tedy 4G, telefony a tablety s podporou pouze 3G se stále prodávají a ostatně ani já nehodlám ty své v nejbližší době vyhodit. Rád bych vyměmil občasně velerychlé mobilní připojení za 1- až 2megabitový přístup k mobilní síti, ale za takový, na jehož všeobecnou dostupnost bych se mohl spolehnout. Zatím podle toho, co jsem od našich mobilních operátorů slyšel, 3G považují v podstatě za technologii na odpis, jejíž další rozvoj se neplánuje.

Zdroj: Ericsson

Čtěte také:
→ Mapa ČTÚ o (ne)pokrytí ČR vysokorychlostním internetem: nejlépe je na tom Vodafone
ČTÚ zveřejnil mapu pokrytí Česka mobilním datovým signálem, a to na základě vypočtených dat, zkonstruovaných ze znalosti terénu a pozice a výkonu instalovaných základnových stanic. Dal tak teoretický podklad pro naše zklamání.
→ Vyplatí se českým operátorům investice do LTE?
Studie Accenture říká že ano, pokud nabídnou nové služby a také podporu internetu věcí.

Zaujal vás tento článek?
Zaregistrujte se k odběru našeho e-mailového newsletteru. Každý týden tak pohodlně získáte přehled o důležitých událostech v IT branži.

G+


Úvodní foto: © ferkelraggae - Fotolia.com
Komentáře