Aukce kmitočtů pro LTE: čtvrtý operátor se nekoná

Aukční část výběrového řízení na udělení práv k využívání kmitočtů pro sítě LTE v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz úspěšně skončila. Nevydražené bloky v pásmech 1800 a 2600 MHz nabídne ČTÚ znova v roce 2014.

Aukce kmitočtů pro LTE: čtvrtý operátor se nekoná


Uspěli tři stávající operátoři, tedy T-Mobile,Telefónica i Vodafone. Přestože Český telekomunikační úřad vytvořil v rámci aukčních pravidel podmínky pro možný vstup čtvrtého mobilního operátora na trh, oba noví zájemci se nakonec rozhodli na český mobilní trh nevstoupit. Přitom právě protesty stávajících operátorů proti zvýhodňování nového hráče se táhla jako příslovečná červená celou přípravou aukce a byla i předmětem pokusů pravidla zvrátit i soudní cestou.

„Předpokládáme, že na vydražených blocích kmitočtového přídělu operátoři úspěšní v aukci vybudují v krátkém čase infrastrukturu pro vysokorychlostní mobilní internet, aby mohli nabídnout v Česku služby, které již může využívat většina Evropanů,“ řekl předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák. „Vzhledem k tomu, že operátoři již experimentují s LTE, počítám, že zákazníci budou moci na velké části území ČR využívat skutečně rychlý internet v mobilu či tabletu v horizontu jednoho roku,“ doplnil Novák.

Podmínky výběrového řízení by měly zaručit, že se nebude opakovat pozdní nasazení technologie jako v případě sítí 3G, které operátoři spustili osm až devět let po získání příslušných kmitočtů. Podmínky také zaručují, že k LTE sítím budou mít přístup i virtuální mobilní operátoři. Tři úspěšní uchazeči o kmitočtové příděly musí do 30 měsíců pokrýt téměř polovinu okresů, zejména řídce osídlených, úřad ale předpokládá, že k nasazení technologie dojde rychleji, než vyžadují rozvojová kritéria.

Výsledky aukce

V pásmu 800 MHz získal T-Mobile aukční bloky A1 a A2 za souhrnnou cenu 2,231 mld. Kč, Telefónica získala 2 aukční bloky v kategorii A2 za cenu 2,386 mld. Kč a Vodafone získal aukční blok A3 za 2,664 mld. Kč. Každá ze společností dále získala 4 bloky ve FDD pásmu 2 600 MHz a část bloků kategorie B2 v pásmu 1800 MHz.

Některé z nabízených bloků kmitočtů v pásmech 1800 MHz a 2600 MHz přitom zůstaly zatím nerozděleny a ČTÚ nyní zvažuje způsob jejich dalšího prodeje. „Jde o velmi lukrativní spektrum důležité především pro takzvané kapacitní dokrývání, tedy posílení signálu v místech velkého zatížení sítě. V tuto chvíli proto ČTÚ analyzuje možnosti, jak tyto kmitočty rozdělí,“ doplňuje Jaromír Novák. 

T-Mobile by měl zaplatit za získané spektrum celkem 2,614 mld. Kč, Telefónica 2,802 mld. Kč a Vodafone 3,113 mld. Kč. Aukce tedy přinese v příštím roce do státního rozpočtu 8,529 mld. Kč.

Vydání rozhodnutí o udělení přídělu získaných rádiových kmitočtů ČTÚ předpokládá začátkem roku 2014 poté, co úspěšní uchazeči uhradí ceny za vydražené spektrum.

Čtěte také:
→ V sítích LTE lze již i volat, první implementace hlásí z USA a Koreje
→ Vodafone nečeká na aukci a pokryje český venkov rychlým internetem LTE
→ Potvrzeno: Telefóniku převezme finanční skupina PPF

G+


Úvodní foto: © Andrea Danti - Fotolia.com
Komentáře