Bitcoin má potíže: největší směnárna Mt. Gox padla, kurz prudce poklesl

Tokijská bitcoinová směnárna Mt. Gox patřila mezi opory systému. Nyní se její web odmlčel. Kurzem elektronické to řádně zamávalo. Směrem dolů.

Bitcoin má potíže: největší směnárna Mt. Gox padla, kurz prudce poklesl


Web směnárny www.mtgox.com začal v úterý 25.2.2014 ukazovat pouze prázdnou stránku. Krizi předcházely několikatýdenní problémy, které sám provozovatel označoval jako technické. V jejich důsledku byly také pozastaveny výběry z bitcoinových účtů přes Mt. Gox. Představitelé firmy zatím dělají mrtvé brouky, a tak ani není jasné, jestli jsou finance v bezpečí. Zatím se kybernetické finance považovaly za bezpečné, chráněné neprolomitelným šifrováním. Předchozí problémy u Mt. Gox ale důvěrou otřásly. Mark Kaples, CEO Mt. Gox, již v pátek rezignoval na post ve správní radě nadace Bitcoin Foundation, kde měl garantované křeslo jako představitel jední ze zakládajících firem nadace.

Bitcoinová komunita současnou situaci označila jako tragické selhání a má za to, že Mt. Gox patří mezi špatné hráče na trhu a musí odejít. Ve společném prohlášení šéfů firem Coinbase, Kraken, Bitstamp, BTC China, Blockchain a Circle, které jsou rovněž aktivní v bitcoinovém byznysu, se upozorňuje na to, že k podobným situacím dochází ve všech nových oborech podnikání. Výše uvedené firmy také přislíbily, že udělají vše pro to, aby bitcoinové fondy byly v bezpečí. Hodlají i nadále pokračovat v projektu, který by podle nich měl být budoucností platebního systému v internetovém věku.

Na veřejnost rovněž pronikla údajná interní zpráva, ze které vyplývá, že bylo ukradeno téměř třičtvrtě milionu bitcoinů. A to údajně již před několika lety a navíc nepozorovaně. Problém je, že se nepodařilo ověřit, zda uvedené sdělení je pravé, nebo zda se jedná pouze o poplašnou zprávu. Použitá technika měla být stejná, která vedla k pozastavení transakcí u směnárny Mt. Gox, a to zneužití záznamů o transakcích

Před sídlem směnárny demonstrují nespokojení zákazníci. K zásahu byl vyzván i japonský bankovní dohledový orgán, problém ale je, že má svázané ruce. Jeho jurisdikce se totiž na kybernetické měny typu bitcoinu nevztahuje.

Situace se poněkud uklidnila a kurz bitcoinu, který dnes ráno dosáhl minima 421,09 USD (coindesk.com), se již mírně vzpamatoval. Do hodnot okolo 850 USD, na kterých se bitcoin pohyboval ještě v lednu 2014, to má ovšem daleko.

Čtěte také:
→ Mt. Gox ohlásil bezpečnostní díru v bitcoinových peněženkách
Japonská bitconová směnárna pozastavila některé typy obchodování s nejznámější virtuální měnou. Důvodem je bezpečnostní nedostatek v bitcoinových peněženkách.
→ Německé ministerstvo financí akceptovalo existenci Bitcoinu
Bitcoin je zajímavým prvkem nezávislosti Internetu, nyní jeho existenci uznala německá vláda. Ovšem pouze proto, aby mohla zdanit bitcoinové příjmy.

G+


Úvodní foto: © ulchik74 - Fotolia.com
Komentáře