Dell se u svých notebooků i desktopů znovu vrací k procesorům od AMD

Společnost Dell, jeden z předních světových výrobců osobních počítačů, v posledních letech používal téměř výhradně procesory značky Intel, avšak ve svých noteboocích i stolních PC řady Inspiron začíná opětovně zavádět i procesory od konkurenčního AMD.

Dell se u svých notebooků i desktopů znovu vrací k procesorům od AMD


Nové notebooky Inspiron 5000, které slouží jako náhrada stolního počítače, poběží na nových čipech řady A (s kódovým označením Carrizo) od AMD. Notebooky této řady s úhlopříčkou 14", 15" a 17" se již objevily v nabídce, i když nový procesor bude představen  teprve ve středu. Dell využívá čipy AMD také u zařízení typu „vše v jednom“, konkrétně u 23,8" modelu Inspiron 24 3000 a 19,5" modelu Inspiron 20 3000.

Ceny nových notebooků Inspiron se pohybují od 449,99 USD za 15palcový model po 699,99 USD za 17palcovou verzi.

Dell kdysi procesory AMD ve svých noteboocích běžně využíval, ale postupně je opustil kvůli problémům s kvalitou výroby a spolehlivostí dodávek. Hewlett-Packard zůstal AMD věrný, ale mnoho dalších počítačových výrobců s AMD přestalo spolupracovat, protože jeho procesory zaostávaly výkonem za čipy Intel.

Systémy s procesory AMD Carrizo slibují dvojnásobnou výdrž na baterie při přehrávání videa než předchozí modely řady A s kódovým označením Kaveri. Nabízí i o 65 % lepší grafický výkon, ale pouze minimální zlepšení výpočetního výkonu procesoru.

V krátkém testu 15palcový notebook Inspiron 15 5000 se čtyřjádrovým procesorem A10-8700P taktovaným na 1,8 GHz s šesti integrovanými grafickými jádry startoval pod 10 sekund a grafika při přehrávání videa naprosto excelovala. Čipy AMD budou právě u grafiky znamenat pro počítače Dell výrazný krok kupředu, protože jeho produkty střední kategorie dosud většinou využívaly integrovanou grafiku Intel, která svým výkonem příliš neoslňuje.


Úvodní foto: amd.com
Komentáře