Dostanou ARM PC s Windows 10 novou šťávu od Qualcommu?

Budoucnost by mohla vypadat tak, že ať už si zvolíte smartphone s Androidem, laptop s Windows 10 nebo hybridní PC, bude toto zařízení schopno běžet na čipsetu Qualcomm Snapdragon 835.

Dostanou ARM PC s Windows 10 novou šťávu od Qualcommu?


To krásně shrnuje víceúčelovost nového čipu, který je sice primárně určen pro smartphony s Androidem, má ovšem dostatečný výkon na to, aby mohl pohánět PC. Ve skutečnosti přinese Snapdragon 835 počítačům s Windows dosud nevídané funkce.

Tento čip, postavený na architektuře ARM, se na smartphony poprvé dostane koncem tohoto čtvrtletí, a je velká pravděpodobnost, že se objeví v nových telefonech od Samsungu, HTC a LG.

A později v tomto roce se objeví taktéž v počítačích na Windows 10. Microsoft a Qualcomm v prosinci oznámili, že spolupracují na tom, aby Snapdragon 835 přinesli do mobilních PC, což jsou lehké a tenké laptopy s Windows 10 s neustálým připojením na internet ve stylu smartphonů.

Když si uživatelé koupí laptop se Snapdragonem 835, dostanou zároveň nejrychlejší dostupný LTE modem, Bluetooth 5 a Wi-Fi podporující nastupující standard 802.11ad, který je v porovnání s dnešním 802.11ac rychlejší. LTE konektivita není zrovna standardním prvkem dnešních PC, což by se však se Snapdragonem 835 mohlo změnit.

Kromě toho má Snapdragon 835 rychlý osmijádrový CPU se čtyřmi jádry pro pohánění vysoce výkonných aplikací a čtyřmi energeticky úspornými jádry pro rutinní úlohy, jako je přehrávání zvuku. Má také integrovanou GPU s podporou 4K videa, DirectX 12 a náhlavních souprav pro virtuální realitu. Tento čipset tedy zvládne velkou část z toho, co zvládnou mobilní čipy od Intelu.

Snapdragon 835 je prvním čipem pro smartphony, který je schopen vyzvat na souboj Intel, který na poli PC dominuje už desítky let.

Představitelé Dellu, Lenova a HP se v rozhovorech nechali slyšet, že jim myšlenka mobilních (celulárních) PC se Snapdragonem 835 připadá zajímavá, a to zejména v době, kdy se hranice mezi PC a mobilními zařízeními stírá. Více PC potřebuje být neustále připojených k internetu, například i kvůli cloudovým službám.

Schopnosti Snapdragonu 835 nás společně s úsilím Microsoftu a Qualcommu víceméně ujišťují, že do budoucna na tomto čipu aspoň nějaká PC nakonec poběží. Výrobci počítačů ovšem zaujímají opatrnější přístup. Čipset totiž stále testují a doposud se nazavázali k vydávání hardwaru, jenž by na něm byl postaven.

Tato opatrnost může být důsledkem ne právě pozitivně laděné historii počítačů s Windows postavených na PC s Windows. Vzpomeňte si na rok 2012, kdy výrobci jako Dell, Asus a samotný Microsoft vydávali zařízení s Windows RT, která byla naprostým propadákem, zejména kvůli nekompatibilitě s x86 aplikacemi. Tuto dětskou nemoc by už však Qualcomm Snapdragon 835 mít neměl, a to díky emulaci prostředí „plných“ Windows.

Zdroj: CIO.com


Úvodní foto: Microsoft.com
Komentáře