Google podporuje projekt, který by mohl vést k nižší ceně internetu

Internetový gigant stojí za sdružením Alliance for Affordable Internet, které se zaměřuje především na rozvojové země.

Google podporuje projekt, který by mohl vést k nižší ceně internetu


Nové sdružení Alliance for Affordable Internet (A4AI) si klade za cíl dosáhnout, aby cena za širokopásmové připojení k internetu nepřesáhla pět procent měsíčního příjmu. Vysoká cena konektivity by totiž mohla omezit rozvoj vysokorychlostního internetu především v rozvojovém světě. Projekt zaštítil svým jménem i „vynálezce internetu“ Tim Berners-Lee.

V některých zemích rozvojového světa totiž náklady na pevné připojení k síti sítí mohou činit až třetinu měsíčního přijmu. Toto číslo plyne ze statistik Mezinárodní telekomunikační unie.

„Smysl nového sdružení je jednoduchý - většina lidí na světě není ještě online, zpravidla proto, že si to nemohou dovolit,“ komentoval vznik A4AI Berners-Lee. Cena připojení, která nepřesáhne dvacetinu průměrného příjmu, by jistě urychlila rozvoj internetu v méně rozvinutých zemích. V současné době využívá třeba v Africe připojení k internetu pouhých 16% obyvatel.

Google ponese v projektu A4AI největší břímě jeho financování. Není to ostatně první počin této firmy při snahách o rozšíření připojení v rozvíjejících se zemích. Již dříve spustil projekt Loon, který využíval pro komunikaci horkovzdušných balonů. Google také stojí za rozšíření interneu v Africe pomocí nepoužívaných kanálů určených původně pro televizní vysílání.

Sdružení ještě letos začne pracovat ve dvou až třech vytipovaných zemích a jejich počet navýší do roku 2015 na 10.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Project Loon - bezdrátové připojení k internetu od Googlu

G+


Úvodní foto: a4ai.org
Komentáře