HP přehodnocuje: Tisk opět i s neoriginálním inkoustem

Společnost HP ve čtvrtek oznámila, že vydá volitelnou aktualizaci firmwaru, která uákazníkům s konkrétními modely inkoustových tiskáren opět umožní používat cartridge třetích stran. Což je běžná schopnost, kterou ale HP potichu „deaktivovala.“ Ve jménu kvality.

HP přehodnocuje: Tisk opět i s neoriginálním inkoustem


HP oznámila, že příslušnou aktualizaci nabídne za zhruba dva týdny prostřednictvím k tomu určenému fóru pro podporu. Podle původní zprávy BBC o celém incidentu patří k postiženým tiskárnám modely OfficeJet, OfficeJet Pro a OfficeJet Pro X, jež jsou určeny především pro menší firmy. Zatím není jasné, zda bude aktualizovaný firmware vydán pro všechny postižené modely najednou. Zákazníci se s nutnými dotazy mohou obracet na HP na e-mailu print-hpi@hp.com.

Autorizované inkoustové cartridge pro tiskárny HP obsahují podle firmy identifikační čip, který potvrdí autenticitu inkoustu a cartridge. Tyto čipy byly instalovány proto, aby zákazníci bezděky nekoupili padělané nebo méně kvalitní inkousty, které „porušují naše duševní vlastnictví,“ říká HP.

Problém je, že některé originální inkousty stojí více než lidská krev pro zdravotnictví, což má za následek, že je levnější koupit si novou tiskárnu než nový cartridge. Nebo se obrátit na externí dodavatele, kteří nechtějí své zákazníky stáhnout z kůže (a stále se jim evidentně vyplatí výroba). Aktualizace HP z počátku září však zákazníkům znemožnila možnost volby, což dost z nich bralo jaho neférový postup.

Firmware vydaný HP obsahovalo dynamický bezpečnostní prvek, který znemožnil fungování některých netestovaných cartridge třetích stran, které využívají klonované bezpečnostní čipy, byť předtím běžně fungovaly. Jako třeba produkty nizozemského výrobce cartridge 123inkt, společnosti, která celou globální kauzu „boje proti HP“ rozjela.

Zákazníci nicméně nemají povinnost si novou aktualizaci firmwaru stahovat. HP zdůrazňuje, že předchozí aktualizací nebyly ovlivněny inkousty třetích stran, vyrobené z repasovaných cartridgí HP.

Neočekávejte však, že by všechny bezpečnostní prvky HP novou aktualizací zmizely. Společnost uvádí, že bude i nadále využívat bezpečnostní prvky na ochranu integrity svých tiskových systémů, „včetně ověřovacích metod, které mohou zamezit některému zboží třetích stran ve fungování.“

HP se nicméně omluvila za zmatky a přiznala, že se svými zákazníky mohla komunikovat lépe. A přestože byl ovlivněn jen malý počet zákazníků, jediný zákazník se špatnou zkušeností je příliš mnoho.

Zdroj: CIO.com


Úvodní foto: © Gunnar Assmy - Fotolia.com
Komentáře