Intel během následujících dní odhalí novou generaci rozhraní Thunderbolt

Společnost Intel pokračuje ve vývoji vysokorychlostního rozhraní Thunderbolt navzdory tomu, že jej dosud největší podporovatel, společnost Apple, vynechal u některých svých nejnovějších modelů notebooků MacBook.

Intel během následujících dní odhalí novou generaci rozhraní Thunderbolt


Intel představí novou generaci rozhraní Thunderbolt na veletrhu Computex, který se bude konat na začátku června v Tchaj-peji na Taiwanu.

Technologie Thunderbolt slouží k propojení počítačů s periferními zařízeními jako jsou externí pevné disky nebo displeje a dokáže přenášet data rychleji než rozhraní USB. Porty Thunderbolt jsou běžné u počítačů Mac společnosti Apple a objevují se i v některých Windows PC.

Nejnovější verze rozhraní Thunderbolt s označením 2.0 dokáže přenášet data rychlostí až 20 Mbit/s (megabitů za sekundu), tedy dvakrát rychleji než nejnovější verze USB 3.1.

Intel nesdělil o technologii Thunderbolt nové generace žádné další podrobnosti. Známo však je, že usilovně pracuje na nové čipové sadě s vyšší mírou integrace jednotlivých komponent. Produkty podporující nový standard by mohly být oznámeny zároveň s ním.

Intel také pracuje na zrychlování přenosu dat prostřednictvím rozhraní Thunderbolt a domnívá se, že je možné dosáhnout rychlosti až 50 Gbit/s. Pomoci by k tomu měla nová fotonová technologie. Zároveň však tvrdí, že současná rychlost Thunderbolt 2.0 je dostačující pro většinu účelů a že vydá rychlejší verzi, až nastane správný čas.

Tímto správným časem může být nástup videa v rozlišení 8K, které bude nativně podporovat operační systém Windows 10 od společnosti Microsoft. Na trhu zatím nejsou televizory achopné takové rozlišení zobrazovat, ale řada výrobců spotřební elektroniky podporuje vývoj nové propojovací technologie s názvem SuperMHL, která by měla využívat USB kabely.

Ohledně budoucnosti Thunderboltu se začaly objevovat otazníky zejména poté, co jej vynechal ve svých 12" noteboocích MacBook. Periferie s rozhraním Thunderbolt jsou drahé a mnoho výrobců PC odrazují i vysoké náklady na implementaci této technologie v počítačích.

Intel se na Computexu  bude zabývat i rozhraním USB typu C 3.1, které je považováno za hlavního konkurenta technologie Thunderbolt. Oproti němu je USB typu C je univerzálnější – dokáže napájet přenosné počítače a připojit mnoho druhů periferních zařízení. Kabel typu C je navíc osově souměrný, takže uživatel nemusí řešit jeho orientaci při zapojování.

Intel, který se významnou měrou podílí na vývoji USB 3.1 v rámci standardizační organizace USB-IF, tvrdí, že si Thunderbolt s USB nekonkurují, ale že se doplňují. Zástupci USB-IF letos naznačili, že by mohlo být možné přenášet protokol Thunderbolt přes metalické i optické vedení USB 3.1. Intel však tuto myšlenku odmítá.


Úvodní foto: © Anthony Sacco - Fotolia.com
Komentáře