Kvantový počítač o velikosti 5 qubitů je nyní k dispozici v cloudu

Zájemci si mohou vyzkoušet kvantový procesor v cloudu. Kvantový procesor se skládá z pěti supravodivých qubitů a je umístěn v IBM T.J. Watson Research Centru v New Yorku.

Kvantový počítač o velikosti 5 qubitů je nyní k dispozici v cloudu


Společnost IBM oznámila, že poprvé v historii umožní zájemcům z řad veřejnosti provádět experimenty na kvantovém procesoru IBM. Vědci ze společnosti IBM vybudovali kvantový procesor, ke kterému mohou uživatelé přistupovat přes webové rozhraní z jakéhokoliv počítače nebo mobilního zařízení prostřednictvím IBM Cloudu. IBM věří, že jsou kvantové počítače budoucností výpočetní techniky a mají potenciál vyřešit některé problémy, které nelze řešit na dnešních superpočítačích. Kvantová výpočetní platforma přístupná v cloudu, nazvaná IBM Quantum Experience, umožní uživatelům spouštět algoritmy a experimenty na kvantovém procesoru IBM, a zkoumat výukové programy a simulace uplatnění kvantového počítání.

Kvantový procesor se skládá z pěti supravodivých qubitů a je umístěn v IBM T.J. Watson Research Centru v New Yorku. Pětiqubitový procesor představuje nejnovější pokrok v oblasti kvantové architektury IBM, kterou lze škálovat do větších kvantových systémů. Univerzální kvantový počítač může být naprogramován tak, aby byl schopen realizovat jakékoliv výpočetní úkoly a bude exponenciálně rychlejší než klasické počítače.

Univerzální kvantové počítače dnes neexistují, ale IBM předpokládá, že bude vynalezení středně velkých kvantových procesorů s 50 až 100 qubity možné v příštím desetiletí. Kvantovému počítači postavenému z pouhých 50 qubitů, nebude moci konkurovat žádný z dnešních TOP500 superpočítačů. Komunita kvantových počítačových vědců a teoretiků se snaží využít jejich výpočetní sílu v oboru chemie.

„Kvantové počítače jsou velmi odlišné od dnešních počítačů, a to nejen v tom, jak vypadají a z čeho jsou vyrobeny, ale také v tom, co se s nimi dá dělat. Kvantové počítání se stává skutečností, a to rozšíří možnosti výpočetní techniky daleko za hranice toho, co je představitelné s dnešními počítači," říká Arvind Krishna, senior viceprezident a ředitel IBM Research. „Tento moment představuje zrod kvantového počítání. Předáním přístupu k experimentálním kvantovým systémům IBM umožní platforma nazvaná IBM Quantum Experience vědecké komunitě urychlení inovací v kvantové oblasti, a pomůže jim při objevování nových aplikací vhodných pro tuto technologii."


Úvodní foto: Jon Simon/Feature Photo Service for IBM (CC BY-ND 2.0)
Komentáře