Květnová čísla Windows: sedmičky nehodlají ustoupit

Systém Windows 7 se nevzdává a pořád si udržuje kontrolu nad většinou všech počítačů běžících na Windows, uvedla analytická společnost.

Květnová čísla Windows: sedmičky nehodlají ustoupit


Standardní podnikový operační systém Windows 7 bude přidán na seznam nepodporovaných platforem za dva a půl roku, konkrétně 14. ledna 2020.

Květnový podíl Windows 7 mezi uživateli – odhad globálního procentuálního podílu počítačů s OS z roku 2009 – činí 49,5 %, tvrdí společnost Net Applications. Nicméně Windows 7 běží na 54 % všech strojů s Windows – rozdíl mezi podílem u všech uživatelů PC a pouze u těch, kteří fungují ve Windows, vychází z faktu, že na Windows běží „jen“ 91,6 % osobních počítačů a nikoliv 100 %.

Ještě důležitějším faktem je, že pozice Windows 7 se za posledních 12 měsíců sotva pohnula – za tu dobu spadla o méně než jeden procentní bod.

Současný status Windows 7 v mnohém připomíná stav Windows XP 31 měsíců před jeho „odchodem do důchodu“ v dubnu 2014. V té době běžely XP na 54,6 % všech počítačů s Windows, tedy zhruba stejně jako Windows 7 v květnu.

To je významné z toho důvodu, že jak se blížil konec podpory Windows XP, muselo mnoho společností navýšit své rozpočty na IT, aby mohlo fungovat na novějších systémech. Nakoupily tedy nová PC, musely najmout externisty, kteří by zvládli migraci, narušily stávající IT plány a objednaly nákladné zakázkové plány podpory, když se na poslední chvíli snažily zajistit bezpečnost svých strojů.

I tak však i nadále v podnicích běžela spousta strojů na Windows XP, které však byly kvůli vypršení podpory zranitelné. Podle průzkumů společnosti Gartner z roku 2014 běželo po dubnu toho roku na XP stále téměř 25 % organizací po celém světě včetně těch vládních.

Pokud jde o Windows 10, ten byl v květnu nainstalován na 29,2 % všech PC s Windows, což znamená meziměsíční růst na úkor Windows 8/8.1 a Windows XP, které přišly o svůj podíl a zastavily se na 9,1 %, respektive 6,2 %.

Zdroj: Computerworld.com


Úvodní foto: Screenshot Windows 7
Komentáře