Microsoft bude prodávat podporu pro Windows 7 po roce 2020 (1)

Microsoft se sklonil před realitou, že se podniky Windows 7 do konce oficiální podpory systému v lednu 2020 jen tak nevzdají. Rozšířenou podporu tedy bude prodávat ještě tři roky poté.

Microsoft bude prodávat podporu pro Windows 7 po roce 2020 (1)


Aktualizace „navíc“ ponesou název „Windows 7 Extended Security Updates“ (ESU) a podle Microsoftu budou k dispozici až do ledna 2023. Novinka je součástí širšího oznámení, které minulý týden ve čtvrtek zveřejnil Jared Spataro, šéf marketingu pro Office a Windows. „Ačkoliv už mnoho z vás v implementaci Windows 10 dost pokročilo, chápeme, že každý je v různém bodu aktualizačního procesu,“ vysvětlil Spataro novou nabídku.

Nevyřčen zůstal všeobecný stav migrací komerčních zákazníků z Windows 7 na Windows 10. Windows 7 ESU je téměř jistě reakcí na zpětnou vazbu zákazníků, kteří Microsoftu prostě oznámili, že to do 14. ledna 2020 nestihnou, nebo minimálně tím, že si společnost uvědomila, že navzdory jejím agresivním snahám odstranit starší OS z povrchu zemského nedokončí podniky svoje aktualizace včas.

Objevují se náznaky toho, že vymýcení Windows 7 bude tvrdý oříšek. V červenci Microsoft oznámil, že na tomto systému po celém světě stále běží přibližně 184 milionů podnikových PC (ačkoliv tento počet nezahrnoval systémy v Číně, kteroužto vynechávku Microsoft nevysvětlil). Ovšem číslo Microsoftu – počet zjištěný sběrem telemetrických dat – je pouze zlomkem nejnovějšího odhadu vypočítaného Computerworldem na základě dat analytické firmy Net Applications. Čísla Computerworldu za srpen: 378 milionů podnikových PC s Windows 7.

Další předpovědi odhadují uživatelský podíl Windows 7 v lednu 2020 na slušných 34 %, což znamená, že více než třetina všech podnikových PC s Windows v té době bude stát na nepodporovaném operačním systému.

Podle Spatara bude Windows 7 ESU k dispozici jen pro PC běžící na Windows 7 Professional nebo Windows 7 Enterprise, a to pouze za předpokladu, že tyto operační systémy byly získány formou hromadné licence (volume licensing). Slevy pak budou poskytnuty zákazníkům, kteří mají navíc aktivované plány Software Assurance nebo mají předplatná Windows 10 Enterprise či Windows 10 Education, jako například drahé předplatné Microsoft 365.

Pokračování


Úvodní foto: Screenshot Windows 7
Komentáře