Microsoft před 20 lety prohrál zásadní antimonopolní spor (3)

Je tomu právě dvacet let, co americké ministerstvo spravedlnosti a generální prokurátoři 20 států USA žalovali Microsoft kvůli údajnému porušení federálních antimonopolních zákonů.

Microsoft před 20 lety prohrál zásadní antimonopolní spor (3)


Předchozí díl

Dalším zvláštním argumentem Blumenthala a Wu je tvrzení, že pokud by Microsoft antimonopolní spor vyhrál, možná by neexistoval Netflix. Ten započal své fungování v roce 1998 jako půjčovna DVD, a jeho konkurencí na americkém trhu byl Blockbuster, nikoliv Microsoft. Svou streamovací větev rozjel Netflix až v roce 2007 – a Microsoft se navíc streamovacího byznysu nijak neúčastnil.

Úspěchy Googlu, Facebooku a Netflixu mají něco společného. Staly se tím, čím jsou, protože jsou v tom, co dělají, lepší než kdokoliv jiný. A dělaly to v období, kdy měl Internet Explorer prakticky monopol na trhu prohlížečů. To jim však v jejich dramatickém růstu nezabránilo.

To samé platí pro úspěch iPhonu a Androidu. Microsoft měl svůj mobilní operační systém ještě před Applem a Googlem, který však byl žalostně špatný. Pokusy Microsoftu o proražení na mobilním trhu byly navzdory utraceným miliardám dolarů bezútěšnými selháními. To však nemá nic společného s tím, že byla společnost donucena odstřihnout svůj prohlížeč od Windows. Bylo tomu tak proto, že společnost nikdy skutečně nepochopila, co lidé v oblasti mobilních telefonů skutečně chtěli.

Takže i když byl Microsoft koncem 80. let a v letech 90. mocnou společností, byl internet mnohem mocnější. A mnohem mocnější by zůstal i v případě, že by Microsoft spor vyhrál a Internet Explorer si udržel svou pozici jedničky na trhu.

Jak by tedy vypadal dnešní technologický svět, pokud by Microsoft svůj antimonopolní spor vyhrál? Nepříliš odlišně od reálného stavu. Vládci internetu by pořád byly společnosti Google, Facebook, Netflix a Amazon. Pozice Windows na trhu operačních systémů by stále klesala a systém by se musel zařadit za mobilní OS. Je sice možné, že by Internet Explorer nebo jeho nástupce, Edge, byly nejpopulárnějšími prohlížeči na světě, ale internet, jak ho známe, by byl do značné míry stejný. I nadále je mocnější než jakákoliv samostatná společnost, byť by byla natolik dominantní jako Microsoft před dvaceti lety. A tak to i zůstane.

Zdroj: Computerworld.com


Úvodní foto: © rangizzz - Fotolia.com
Komentáře