Microsoft se opět pokouší o souboj s Chromebooky (1)

Být ve vedení Microsoftu, tak bych kromě plného osvojení Linuxu pro desktop vzdal pokusy o výzvu Chromebooků odlehčenými verzemi Windows. Nefungovalo to a fungovat to nebude.

Microsoft se opět pokouší o souboj s Chromebooky (1)


Windows ovšem na starosti nemám. Vždyť od března 2018, kdy byl odejit Terry Myerson, nemá Windows na starosti nikdo. Toto chybějící vedení může být důvodem, proč zajištění kvality Windows dosáhlo s velkou podzimní aktualizací nového dna.

Tak či onak budou v roce 2019 uvedeny Windows Lite čili Windows Core OS (WCOS), tvrdí spekulace kolující po internetu. Ale nemyslím, že si je budete moci koupit. Namísto toho Windows Lite – stejně jako Windows RT a 10 S předtím – naleznete přibalené k příslušným notebookům.

Mám za to – ale jistě to nevím – že verze Lite bude poprvé představena na konferenci Microsoft Build 2019. Pro tuto akci zatím nebylo stanoveno datum, ale obecně se předpokládá, že by mohlo jít o duben nebo květen.

Do té doby můžeme jen odhadovat. Windows Lite budou podle všeho postaveny nad OneCore, což je jádro Windows 10. Ale OneCore – stejně jako jádro (kernel) Linuxu – je pouze holý základ úplného operačního systému. Na tom může Microsoft teoreticky postavit různé platformy, z nichž některé vůbec nemusejí vypadat jako Windows.

Ještě předtím, než propustili Myersona, bylo v plánu představit v roce 2019 několik zařízení postavených na OneCore, například Surface Pro 6; zařízení HoloLens a příští generaci Xboxu, Scarlett, pak v roce 2020. V této chvíli jsme si jisti jenom tím, že OneCore budou jako svůj základ využívat Windows Lite.

Do jaké míry tedy Windows Lite budou připomínat Windows 10? Pouze minimálně. Podle Brada Samse, který se o Windows Lite zajímá, budete na systému moci spouštět jen tzv. progresivní webové aplikace (PWA) a aplikace typu Universal Windows Platform (UWP).

Pokračování


Úvodní foto: CIO.com
Komentáře