Microsoft snížil cenu licence Windows 8.1 pro levná mobilní zařízení

Cena lincencí pro výrobce low-end mibilní zařízení poklesla na 30% původní ceny. Není už pozdě a podaří se zopakovat úspěch s Windows 7 Starter na netboocích?

Microsoft snížil cenu licence Windows 8.1 pro levná mobilní zařízení


Kolikže vlastně musí výrobci hardwaru zaplatit za lincenci na Windows 8.1? Až dosud to bylo 50 USD, a to znamenalo, že pro lacinější zařízení si licenční poplatek ukousl relativně vysoký podíl z výrobních nákladů. Není tedy divu, řada výrobců volila Andorid, za který se licence neplatí. Nyní se to ale má radikálně změnit. Pro zařízení, jejichž koncová cena nepřesáhne 250 USD, bude Microsoft nyní chtít o 70% méně, licence tedy bude pro výrobce činit jen 15 USD.

Změna cenové politiky jako by reagovala na dostupnost nových Chromebooků 3 od Samsungu, které jsou k mání již za 230 USD. Zdá se sice, že nemůže být tak úplně náhoda, že 230 + 15 je stále menší než 250dolarová hranice, ale analytici se shodují na tom, že Microsoft napíná své síly především v oblasti tabletů.

V každém případě se ale Microsoft musí snažit podpořit popularitu Windows 8 jako takových. Přes veškerou snahu jsou prodeje horší, než tomu bylo u Windows 7. Těch se za první rok prodalo 240 milionů licencí. U Windows 8, které jsou na trhu 16 měsíců, se doposud prodalo jen 200 milionů licencí. Je pravda, že Windows 7 měla situaci zjednodušenou tím, že nahrazovala velmi nepovedený systém Windows Vista. Pro Windows 8 by zase mělo hrát do ruky ukončení podpory Windows XP, ovšem nadšení pro nové dlaždicové uživatelské rozhraní je malé, a tak je často větší zájem o Windows 7 než o „osmičky“. Znatelné je to především v komerční sféře, kde se firmy obávají dodatečných nákladů na nutné přeškolení zaměstnanců.

Microsoft již jednou slavil úspěchy u netbooků, pro které připravil omezenou verzi Windows 7 Starter. Díky ní se mu podařilo trh v této oblasti prakticky ovládnout. Netbooky jsou ale mrtvé a svět se mezitím vrhl na tablety. Další měsíce ukážou, nakolik se Microsoftu útok cenou podaří a jestli se mu podaří zopakovat úspěch s Windows 7 na netboocích. Výchozí situace je totiž odlišná. Zatímco v předchozím případě se Microsoft chopil inciativy včas, nyní to vypadá, že dohání vlak, který vyjel ze stanice již před drahnou dobou.

Čtěte také:
→ Trendy 2014 a tablety: větší podíl Windows a phabletů
Podle průzkumů IDC bude právě rok 2014 přelomový a mobilní zařízení s Windows začnou získávat na úkor Androidu a především iOS.
→ Kde udělali pánové z Microsoftu chybu?
Spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates přiznává, že kvůli pozdnímu startu na poli smartphonů přišla společnost o šanci získat vedoucí postavení na mobilním trhu.

G+


Úvodní foto: © fotoespacio, bagiuiani - Fotolia.com
Komentáře