Na trhu se brzy objeví bleskově rychlé SD karty pro video v rozlišení 4K a 8K

Podle Asociace SD přijdou na trh SD karty optimalizované pro ukládání videa ve vysokém rozlišení ještě během letošního roku.

Na trhu se brzy objeví bleskově rychlé SD karty pro video v rozlišení 4K a 8K


Nová třída karet typu SD, které dokáží ukládat a přehrávat video ve vysokém rozlišení (4K a 8K) podstatně rychleji, se na trhu objeví během roku. Budou určené především pro kamery, chytré telefony a náhlavní soupravy pro virtuální realitu.

Karty budou založené na novém standardu SD 5.0, který byl představen ve středu. Uživatelům umožní záznam a čtení několika video souborů ve 4K současně, zatímco současné SD karty zvládají v daný okamžik pouze jeden 4K soubor.

Nové karty jsou založené na nejnovější architektuře NAND flash. Mají speciální řadič, který zajišťuje rychlejší zápis a čtení videa v rozlišení 4K a 8K, ale jsou kompatibilní se stávajícími SD sloty.

Zatímco pro video v rozlišení 8K ještě nenadešel čas, 4K začíná být poměrně běžné. Na letošním veletrhu spotřební elektroniky CES televize s rozlišením 4K převažovaly, objevovat se začínají notebooky se 4K displeji. Video 4K dnes dokáží natáčet i některé mobilní telefony.

Rychlejší SD karty by se podle informací z Asociace SD mohly na trhu objevit už na jaře nebo na začátku léta.

Otázkou zůstává, jakou cenu u nich výrobci nasadí. Obecně platí, že za vyšší rychlost a větší kapacitu si zákazníci musí připlatit. Největší SD karta aktuálně na trhu je SanDisk 512 GB Extreme Pro za cenu 400 dolarů.

Nové karty ponesou označení „Video Speed“ pro snazší orientaci zákazníků. Pro video 4K jsou určené karty s označením V60, které podporují sekvenční zápis rychlostí 60 MB/s. Pro video 8K slouží karty s označením V90 o rychlosti až 90 MB/s.

Zdroj: IDG News Service


Úvodní foto: © Photosani - Fotolia.com
Komentáře