Nové paměti RAM od Samsungu předznamenávají příchod 6GB smartphonů

Společnost Samsung v prosinci 2014 představila nový typ pamětí DRAM pro mobilní zařízení, který umožňuje osadit chytré telefony až 4 GB operační paměti. O necelý rok později Samsung přichází s další novinkou – až 6 GB RAM v telefonu.

Nové paměti RAM od Samsungu předznamenávají příchod 6GB smartphonů


Zvětšení operační paměti mobilních zařízení pod taktovkou společnosti Samsung je možné díky hromadné výrobě 12Gb mobilních pamětí DRAM typu LPDDR4 (nízká spotřeba, dvojnásobný datový tok). Nové paměti Samsung vyrábí svým 20nm procesem.

Samsung tvrdí, že nové paměti DRAM jsou o 30 % rychlejší než předchozí 20nm 8Gb LPDDR4 paměti a dvakrát rychlejší než paměti DDR4 DRAM pro osobní počítače. Nová mobilní paměť se vyrábí v provedeních 3 GB se dvěma čipy nebo 6 GB se čtyřmi čipy v jednom pouzdře. To umožňuje nejen osadit špičkové smartphony větší pamětí, ale také nešetřit pamětí u menších modelů z prostorových důvodů.

Zatím není zřejmé, kdy se nové paměti RAM objeví v telefonech na trhu. V současné době je většina modelů vybavena 3 GB RAM, avšak například Apple iPhone 6 Plus pouze 1 GB RAM. Jasné také není, zda vůbec potřebujeme v telefonech ještě větší paměť, avšak vývojáři aplikací časem bezpochyby naleznou pro větší kapacitu využití.

Samsung doufá, že se jeho paměti LPDDR4 DRAM uplatní i v jiných segmentech než jsou chytré telefony a tablety, kde jsou v současné době žádané. V nadcházejících letech doufám, že se nové paměti DRAM objeví ultraboocích, digitálních spotřebičích nebo automobilových přístrojích. V tuto chvíli se však jedná o zvětšení kapacity paměti mobilních zařízení kvůli lepšímu multitaskingu a zvýšení výkonu aplikací.


Úvodní foto: © Anthony Sacco - Fotolia.com
Komentáře